zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česko na hodinu zhasne, aby se připojilo k ochraně klimatu. Chystá se Hodina Země.

24.03.2017
Osvětlení
Česko na hodinu zhasne, aby se připojilo k ochraně klimatu. Chystá se Hodina Země.

Brněnský hrad Špilberk, Radniční věž v Ostravě či chrám svaté Barbory v Kutné Hoře se v sobotu 25. března od 20:30 ponoří do tmy, aby ukázaly, že obyvatelé České republiky berou vážně změnu klimatu. Celosvětové akce Hodina Země se účastní desítky měst, tisíce jednotlivců i řada firem. Ti všichni zhasnou na hodinu osvětlení a dají tím najevo, že jsou připraveni se do ochrany klimatu aktivně zapojit.

Přehled všech registrovaných účastníků a akcí je možné najít na http://www.veronica.cz/hodinazeme/co-zhasne/

V některých městech ale Hodina Země nemusí trvat jen hodinu. Účastníci se mohou dobrovolně zavázat k další ochraně životního prostředí a klimatu. Například Prostějov si stanovil závazek prosazování cyklistické a pěší dopravy ve městě a rozšíření možností třídění biologického odpadu. Příbor a také obec Skály podporují své obyvatele ve snižování emisí z domácích kotlů. Kampaň má k zamyšlení přivést i jednotlivce. Řada z nich tak slibuje například snížit svou spotřebu energie, lépe nakládat s odpady či snižovat vodní stopu domácnosti úsporami vody i přechodem na bezmasou stravu. Při sobotní černé hodince lidé plánují debatovat o ochraně přírody a klimatu.

Loňský rok byl již třetím nejteplejším rokem v řadě od počátku soustavného měření teplot. Rychlost růstu teplot se navíc v posledních letech zvyšuje. Významným dopadem klimatických změn je tak mimo jiné nedostatek vody. Sucho se stává problémem nejen u nás, ale zejména v rozvojových zemích. Cílem kampaně je také upozornit na to, jak naše každodenní spotřebitelské chování ovlivňuje životní prostředí po celém světě.

O Hodině Země:

Hodina Země se zapsala do historie jako nejrozsáhlejší dobrovolná akce, která připomíná nutnost snížení příspěvku lidstva ke změnám klimatu. Postupně se zapojilo na 170 zemí, ve kterých se zhasíná přes 12 000 památek a během Hodiny Země se na celé planetě uskuteční více než 600 000 doprovodných akcí.

V České republice se k akci pravidelně připojuje více než 150 měst a obcí, desítky firem a tisíce jednotlivců. Mezi nimi například Praha zhasnutím Petřínské rozhledny, Jihlava svými památkami v centru města, Žatec zhasnutím veřejného osvětlení.

Jak se zapojit do Hodiny Země:

web: http://www.hodinazeme.cz/

Facebook: https://www.facebook.com/hodinazemecr/

Twitter: https://twitter.com/hodinazeme

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí