zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hustopeče slaví den mandloní, stromy letos rozkvétají pomaleji

25.03.2017
Ekologická dovolená, cestování
Hustopeče slaví den mandloní, stromy letos rozkvétají pomaleji

Mandlím je zasvěcen dnešní den v Hustopečích na Břeclavsku, které obklopují rozlehlé mandloňové sady. Stromy pomalu začínají rozkvétat, oproti loňsku mají mírné zpoždění. První květy se začaly otevírat v pátek, řekla ČTK pracovnice turistického informačního centra v Hustopečích.

Loni tisíce bílých květů ozdobily sad přibližně o týden dřív. Každoročně do Hustopečí lákají turisty.

Součástí dnešních Slavností mandloní a vína je jarmark či soutěž o nejlepší mandlový dezert. Lidé mohou ochutnávat speciality v restauracích, případně se vydat na procházku do sadů.

Mandle z Hustopečí kdysi nacházely uplatnění při výrobě cukrovinek v čokoládovnách Zora Olomouc. Pěstování se ale přestalo počátkem 90. let kvůli levnějšímu dovozu vyplácet, a tak sady začaly pustnout, část zanikla.

Sady postupně získalo město, které je omlazuje, místy rozšiřuje a postupně mění v turistickou atrakci. Nad Hustopečemi vznikla rozhledna, sady protíná mandloňová stezka s několika odpočinkovými místy.

Mandloně pocházejí ze severní Afriky a západní Asie. Vyžadují teplo, v Evropě proto prosperují hlavně ve Středomoří. Na slunných jihomoravských svazích však také přinášejí plody.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí