zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Český rozhlas - reportáž k problematice řešení starých ekologických zátěží

31.03.2017
Sanace, staré zátěže
Český rozhlas - reportáž k problematice řešení starých ekologických zátěží

Trvající závazky státu v agendě starých ekologických zátěží převyšují aktuálně částku 100 miliard korun. Ministerstvo financí v minulém týdnu vyhlásilo, že dle jeho představ by chtělo do 10 - 12 let zadat všechny doposud neukončené zakázky (sanace postižených lokalit). Zásadní otázkou je však to, jaké budou reálné náklady a jak se podaří státu potřebné peníze sehnat.

Tímto tématem se zabýval ve své reportáži i Český rozhlas. Nároky nabyvatelů privatizovaného majetku na sanace ekologicky zatížených areálů již stát řeší déle než 25 let a stále není dořešeno cca 159 ekologických smluv, tedy asi polovina.

Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH) a Hospodářská komora ČR se v posledním roce snaží činit aktivní kroky k tomu, aby stát urychlil provedení sanací (více zde). Dosavadní nedostatečné a pomalé řešení stavu je stále více rizikové jak pro životní prostředí, tak působí stále větší ztráty majitelům postižených lokalit. Vzhledem k tomu, že v této věci je smluvně zavázán stát, mohla by být případná další nečinnost v řešení této agendy riziková i pro něj a pro veřejné finance.

Reportáž ke stažení

V reportáži Českého rozhlasu zazněly názory pana ministra Andreje Babiše, jeho náměstka Ondřeje Závodského a ředitele České asociace odpadového hospodářství (ČAOH) Petra Havelky. Uvedenou reportář si můžete poslechnout pod tímto odkazem:

Cesky-rozhlas-k-sez.mp3 [ 6.44 MB ]

Zdroj: Česká asociace odpadového hospodářství (www.caoh.cz)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí