zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

NĚMECKO: Energetická družstva

31.03.2017
Energie
NĚMECKO: Energetická družstva

Zatímco v roce 2006 bylo v Německu pouze 8 energetických družstev vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů, v roce 2016 už jich bylo 1 000. Z tohoto počtu je jich asi 800 členy německého Svazu pro německé kooperativy. Jaké jsou příčiny tohoto masivního zakládání energetických kooperativ? Jaký mají přínos pro své členy a celou společnost v Německu?

V listopadu 2016 zorganizovaly Hnutí DUHA a pražská kancelář Heinrich-Böll-Stiftung třídenní studijní cestu pro české komunální politiky a neziskové organizace. Hlavním účelem exkurze bylo pochopit, z jakých důvodů jsou němečtí obyvatelé motivováni k zakládání energetických družstev. Na programu byly přednášky: v berlínském sídle Svazu pro německé kooperativy (DGRV), v Institutu pro pokročilé studium udržitelnosti (IASS) v Potsdami a v sídle Weiterdenken Heinrich-Böll-Stiftung Sachsen v Drážďanech, kde si s námi vyměnil své zkušenosti také jeden ze zakladatelů energetického družstva EgNEOS.

Přednášející Dr. Andreas Wieg z DGRV, Sylvia Borbonus a Boris Gotchev z IASS a Jan Stoye z EgNEOS se shodovali na tom, že nejdůležitější faktory pro rozvoj energetických družstev v Německu byly stabilní politické a ekonomické prostředí a aktivní lidé. Pro ilustraci, veškerá řídící činnost spojená s družstvy (funkce předsedy, ve správní radě nebo ve výboru) je dobrovolná čili neplacená. A nejčastěji je zakládají místní bankéři, farmáři, experti, řemeslníci a starostové.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí