zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Školáci pomáhají po zimě uklidit krkonošské louky

05.04.2017
Ekologické vzdělání a výchova
Chráněná území
Školáci pomáhají po zimě uklidit krkonošské louky

Školáci a studenti ze škol z Krkonoš a Podkrkonoší dnes začali pomáhat správcům Krkonošského národního parku s úklidem botanicky vzácných luk. Vyhrabáváním staré trávy pomáhají zachovat například ohrožené populace orchidejí. Více než 20 studentů vrchlabského gymnázia dnes například hrabalo lokalitu Bíner nad vápencovým dolem u Lánova. ČTK to řekl mluvčí správy KRNAP Radek Drahný.

Vyhrabáváním staré strávy, takzvané stařiny, získají světlo a prostor konkurenčně méně schopné rostlinné druhy, které jsou často zákonem chráněné. "Většina lokalit, o něž se staráme, je významná především výskytem vstavačovitých rostlin, dále se zde vyskytují například vzácné hořečky nebo šafrány. Takové rostliny jsou ale pod neustálým tlakem zdatnějších konkurentů, především trav a mechů," uvedl Drahný.

Akce hrabání luk školáky má více než desetiletou tradici a každoročně se do ní v dubnu zapojí několik stovek dětí. S hrabáním, odstraňováním napadaných větví a náletových dřevin tradičně pomáhají základní školy z Víchové nad Jizerou, Pece pod Sněžkou, Poniklé, Lánova, Černého Dolu, Svobody nad Úpou, Chotěvic, Harrachova, Mladých Buků, Hostinného a studenti gymnázia Vrchlabí.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí