zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Moravský kras čeká úklid, zapojí se stovky dobrovolníků

07.04.2017
Odpady
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Ekologické vzdělání a výchova
Moravský kras čeká úklid, zapojí se stovky dobrovolníků

Zhruba 800 až 900 dobrovolníků se v sobotu 8. dubna zapojí do úklidu Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras na Blanensku. Jde o 25. ročník akce. Dobrovolníci obvykle vysbírají v okolí turistických tras odpadky, které zaplní šest velkých kontejnerů. ČTK to sdělil vedoucí správy CHKO Leoš Štefka.

V minulosti dobrovolníci našli například občanské nebo řidičské průkazy, ale třeba i vyhozená okna, sedačku nebo mrazák. Nejdramatičtějším okamžikem byl nález funkční protipěchotní miny, která se našla vyhozená v křoví.

Nejhorší nepořádek je podle Štefky kolem silnic. "V lesích u turistických tras se situace lepší, přestože i tam se něco nasbírá. Nejvíce odpadků je podél silnic a všude tam, kde se dá zastavit autem," uvedl Štefka.

Dobrovolníků zapojujících se do úklidu krasu každým rokem podle ochránců přírody mírně přibývá. Předzvěstí hlavní akce byl úklid jižní části krasu minulý víkend, pokračovat se bude ještě i o víkendu 20. dubna.

Společný úklid CHKO Moravský kras, která byla vyhlášena v roce 1956 a je nejstarší chráněnou krajinnou oblastí na Moravě, se uskuteční už popětadvacáté. Zapojí se do něj nejen děti z mnoha škol, ale třeba i dobrovolní hasiči. Děti za úklid dostanou drobné odměny, například volný vstup do jeskyní.

Chráněná krajinná oblast Moravský kras je známa zejména Punkevními jeskyněmi, které jsou říčkou propojeny s propastí Macocha. V CHKO je přes 1100 jeskyní. Veřejnosti je běžně zpřístupněno pět z nich. Ročně je navštíví okolo 350.000 turistů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí