zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Policie bude v Praze půlroku testovat auta na elektřinu

10.04.2017
Ekologická auta
Policie bude v Praze půlroku testovat auta na elektřinu

Policie začne v Praze testovat tři automobily s motory na elektřinu. Po půlročním zkoušení policie vozy na elektrický pohon vyhodnotí a pak se rozhodne, zda případně ekologická auta nakoupí do svého vozového parku. Novinářům to dnes řekl policejní prezident Tomáš Tuhý, který převzal symbolické klíčky od vozidel BMW. Jde o první auta na elektřinu, které policie začne používat.

Policie pro zkoušení vozidel podle Tuhého vybrala oblast, kde jsou nabíječky, vozy budou moci policisté nabíjet i na služebně z běžné sítě. "Podotýkám, že to nebudou zásahová vozidla, ale vozidla pro obchůzkovou službu," řekl Tuhý. Policisté s vozy chtějí získat zkušenosti, teprve pak se rozhodnou, co s nimi bude dál. S auty na elektrický pohon podle něj jezdí například policisté v Německu.

Podle náměstka pražského policejního ředitele Ivana Smékala budou vozy používat policisté například při kontrolách parků Stromovka, Džbán nebo v údolí Divoká Šárka. "Jsou to místa, kam se často vyjíždí k jakémukoliv přestupku," podotkl Smékal. Vozy podle něj budou využívány i v historickém centru. Smékal zdůraznil, že není ambicí, aby například policisté v těchto autech pronásledovali pachatele trestných činů. "Od toho máme jiné složky a jiná vozidla," dodal Smékal.

Policie má kolem 12.000 aut. Zhruba stovka z nich jsou podle Tuhého vozy poháněné stlačeným plynem. Nakoupeny byly v loňském roce. "Chceme jako jiné organizace přispívat k lepšímu životnímu prostředí," uvedl Tuhý.

Policie má ode dneška vypůjčené tři vozy BMW i3. Auta ujedou zhruba 160 kilometrů v zimním provozu a až 280 kilometrů v letním provozu. Na rychlo nabíječkách se baterie nabijí za 40 až 50 minut, z klasické zásuvky to trvá deset až 12 hodin. "Největší konstrukční rychlost auta je 150 kilometrů v hodině," dodal Tomáš Cmíral ze společnosti Invelt, která policii auta zapůjčila.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí