zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ostravští strážníci testují elektromobily

13.04.2017
Ekologická auta
Urbánní ekologie
 Ostravští strážníci testují elektromobily

Ostravští strážníci si dnes do testovacího provozu převzali dva elektromobily značky BMW. Vozidla bude mít Městská policie Ostrava (MPO) zapůjčena půl roku, nebo do najetí 6000 kilometrů, řekl dnes novinářům primátor Tomáš Macura (ANO). Připomněl, že vedení města usiluje o zavedení ekologičtějších způsobů dopravy. Právě testování elektromobilů, které jsou v tradičních barvách MPO, má ukázat, zda by v budoucnu tato vozidla bylo možno využívat i u policie.

Testované elektromobily budou využívány v přímém výkonu služby. Jedno budou mít k dispozici strážníci z úseku prevence a propagace, další pak městští policisté z operativního oddílu. Do Česka bylo zapůjčeno na testování celkem 11 elektromobilů. Kromě ostravských strážníků je zkouší například policisté v Praze či strážníci v Brně, Plzni, Zlíně, Pardubicích, Písku a Českých Budějovicích.

"Ostravská městská policie je jedinou v České republice, která využívá hned dva elektromobily. V následujících týdnech budou testovány. Byl bych rád, kdyby se ukázalo, že i elektromobily jsou vhodným typem aut pro výkon služby strážníků a mohlo by jít o další možnost při ekologizaci jejich vozového parku," uvedl primátor. Ostrava postupně obměňuje vozy strážníků tak, aby na konci roku 2018 měli k dispozici jen auta na stlačený zemní plyn (CNG).

Ostrava plánuje, že elektromobily ukáže veřejnosti na Dni Země, Dni policie, Dnech NATO nebo mezinárodním setkání jízdních policií. Město před časem rovněž získalo z Národního programu životní prostředí dotaci ve výši 2,2 milionu korun na nákup 24 ekologických automobilů - 18 bude na CNG a šest bude elektromobilů. Z toho 17 vozidel na CNG bude směřovat právě k městským strážníkům. Elektromobily už například využívají policisté v Los Angeles nebo Ženevě.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí