zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Europoslanci podpořili omezení znečišťování rtutí v souladu s Minimatskou úmluvou OSN

26.04.2017
Voda
Zdraví
Europoslanci podpořili omezení znečišťování rtutí v souladu s Minimatskou úmluvou OSN

Evropský parlament přijal novou legislativu omezující používání rtuti, která je dlouho přetrvávající znečišťující látkou s neblahými dopady na životní prostředí a lidské zdraví. Návrh, jenž byl již neformálně dohodnut s Radou ministrů, má za cíl uvést v soulad platné právní předpisy EU s Minamatskou úmluvou o rtuti.

Minamatská úmluva o rtuti byla přijata v roce 2013 s cílem ochrany lidského zdraví a životního prostředí před nepříznivými účinky rtuti. Přestože došlo v posledních desetiletích k výraznému poklesu používání rtuti, rtuť uvolněná do ovzduší, vody a půdy zůstává nadále vážnou hrozbou pro lidské zdraví a životní prostředí. Pokud se dostane do ovzduší nebo do vody, dokáže překonat velké vzdálenosti, čímž vzniká globální problém.
,,Rtuť je vysoce toxická a je jednou z deseti nejškodlivějších přirozeně se vyskytujících látek na naší planetě. Nenarozené děti, novorozenci a děti jsou nejzranitelnější skupinou, jelikož jejich vyvíjející se mozek a nervový systém reagují na rtuť velmi citlivě," tvrdí zpravodaj Stefan Eck (GUE / NGL, Německo). ,,Přestože jsem doufal v ambicióznější text, po přijetí návrhu můžeme alespoň očekávat snížení používání rtuti," dodal.

Právní předpis nahradí nařízení o zákazu vývozu rtuti z roku 2008 a zároveň obsáhne i jeho ustanovení. Taktéž omezí dovoz rtuti, zakáže její používání v řemeslné a drobné těžbě zlata, a postupně ukončí její využití ve výrobních procesech.


Zubní amalgám


Cílem legislativy je také postupně ukončit používání rtuti v zubních plombách do roku 2030 a omezit maximální povolenou lhůtu na dočasné skladování odpadní rtuti na pět roků s možností prodloužení na tři roky.


Evropská komise bude mít 3 roky na vytvoření seznamu kontaminovaných lokalit na základě údajů poskytnutých členskými státy.


Text byl schválený 663 hlasy, proti 8 a 28 se zdrželo hlasování.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí