zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bývalý uhelný důl se má přeměnit na solární elektrárnu

22.04.2017
Solární energie
 Bývalý uhelný důl se má přeměnit na solární elektrárnu

Bývalý povrchový důl na uhlí v americkém státě Kentucky se přemění na solární elektrárnu. Místní uhelná společnost plánuje v horách umístit stovky tisíc solárních panelů, napsala agentura AP.

Solární elektrárna by se měla nacházet v horách u města Pikeville, v srdci těžby uhlí v Kentucky, uvedly společnosti Berkeley Energy Group, EDF Renewable Energy a bývalý demokratický státní auditor Adam Edelen. Rozhodnutí je dalším příkladem snahy o diverzifikaci výroby energie ve státě, který je třetím největším producentem uhlí v USA a na který má vážný hospodářský dopad pokles uhelného průmyslu. Minulý měsíc místní zákonodárci odhlasovali ukončení desítky let trvajícího moratoria na jadernou energii. Na začátku tohoto měsíce pak Kentucké muzeum uhlí umístilo na svou střechu solární panely.

"Můžeme stavět solární elektrárnu na základech z uhlí," řekl Edelen. "Kentucky byla dlouho producentem energie, který dodával elektřinu celé zemi. Není důvod, proč v tom nemůžeme pokračovat i nadále," dodal, ale upozornil, že nejprve je nutné přijmout energetickou strategii.

Uhelné elektrárny mají v Kentucky stále více než 80procentní podíl na výrobě elektřiny. Jejich podíl však stabilně klesá, protože uhelné elektrárny nahrazují elektrárny na zemní plyn.

Největší současná solární elektrárna v Kentucky má výkon deset megawattů a je schopná uspokojit spotřebu 1500 domácnostní. Navrhovaná solární farma by měla mít instalovaný výkon 50 až 100 megawattů. Náklady na projekt se odhadují na desítky milionů dolarů. Firma nyní provádí inženýrské a nákladové studie.

Východní část Kentucky je plná bývalých uhelných dolů, které se upravují pro různé účely, jako golfová hřiště a sídliště. Prezident Kentuckého svazu uhlí Tyler White upozornil, že navrhovaná solární elektrárna by nebyla možná, pokud by neexistovaly pro tento druh energie dotace, a to včetně daňových úlev na federální úrovni, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí