zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Celosvětově prudce roste počet zákonů na ochranu klimatu

12.05.2017
Klimatické změny
Celosvětově prudce roste počet zákonů na ochranu klimatu
Země světa už přijaly dohromady více než 1200 zákonů zaměřených na omezení klimatických změn. Ještě před 20 lety bylo takových norem zhruba jen 60, vyplývá ze studie, kterou dnes komentovala generální tajemnice Rámcové úmluvy OSN o změnách klimatu (UNFCCC) Patricia Espinosová. Podle studie čísla ukazují širší úsilí o omezení rostoucích teplot.
"Většina zemí má zákonnou základnu, na níž lze stavět budoucí počínání," řekla dnes Espinosová na tiskové konferenci v Oslu k závěrům studie, která byla zveřejněna v Bonnu na mezinárodní debatě o klimatických změnách.
Espinozová řekla, že zmíněné závěry jsou "důvodem k optimismu", a dodala, že zákony jsou ukazatelem aktivity zaměřené na globální oteplování vedle dalších kritérií, jako jsou investice do obnovitelné energie nebo podpora klimatické dohody z roku 2015. Tu zatím ratifikovalo 144 států.
Studie, kterou vypracovala London School of Economics, zmapovala zákony a vládní politiku ve 164 zemích.
Od přijetí pařížské klimatické dohody v listopadu 2015 bylo celosvětově přijato 47 zákonů na ochranu klimatu, což ale znamená zpomalení ve srovnání s předchozím obdobím. V letech 2009 až 2013 totiž byla přijímána zhruba stovka takových norem ročně. V tomto období je schválilo mnoho vyspělých zemí.
Nyní větší legislativní úsilí vyvíjejí rozvojové země, ale stále mají co dohánět. Země jako Komory, Súdán a Somálsko nemají žádné zákony týkající se klimatu.
"Nechceme mít v řetězu slabé články," řekl generální tajemník Meziparlamentní unie Martin Chungong a vyzval všechny státy k přijetí zákonů, které pomohou omezit lijáky, vlny veder a stoupající hladiny moří.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí