zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Starosta Lvovu chce kvůli odpadu vyhlásit stav nouze

17.05.2017
Odpady
Šlendryján
Urbánní ekologie
Starosta Lvovu chce kvůli odpadu vyhlásit stav nouze

Starosta západoukrajinského města Lvov Andrij Sadovyj chce vyhlásit stav nouze kvůli více než sedmi tisícům tun odpadu, který se zde nahromadil. Město podle Sadového nemá kam odpad vyvážet, napsala dnes agentura Interfax.

V dubnu podepsali starostové 20 měst z Lvovské oblasti, lvovská regionální rada a lvovské zastupitelství memorandum ohledně vývozu odpadu z města. V něm se starostové zavázali po dobu dvou let přijímat odpad ze Lvova. Podle Sadového však v současné době celkem 80 tun lvovského odpadu denně přijímají pouze tři města.
"V současné době je ve městě přes sedm tisíc tun odpadu, který jen tak leží na ulicích a který není kam odvážet přesto, že se na území celé Ukrajiny nachází tisíce skládek. Všichni tvrdí, že problém neexistuje. Podepsali memorandum, vše vyřešeno. Bohužel, memorandum nefunguje tak, jak jsme předpokládali," řekl Sadovyj.
Dalším krokem je podle Sadového vyhlášení stavu nouze ve městě. Takové rozhodnutí však může vydat pouze vláda.
Odpadková krize přitom ve Lvově vládne od června 2016, kdy město kvůli požáru místní skládku zavřelo. Sadovyj se tak nejednou obracel k představitelům jiných ukrajinských měst o pomoc při vývozu odpadu. Většina z nich však z technických důvodů nemá kapacitu na to, aby přijímala nadměrné množství odpadu. Problémy s nevyvážením odpadu tak v létě vyústily až do potyček mezi policií a demonstranty.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí