zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nová výstava v Petřvaldě představí život včel

04.06.2017
Zemědělství
Nová výstava v Petřvaldě představí život včel

Nová výstava v Technickém muzeu Petřvald na Karvinsku představí život včel. Začne 30. května a potrvá do 15. října. Lidé na ní uvidí například i živé včely, pomůcky včelaře či jejich produkty. Expozice Dotkni se přírody - Včely ale ukazuje hlavně přínos včel pro člověka. ČTK to dnes řekla mluvčí Muzea Těšínska, pod které petřvaldská instituce spadá, Iva Lupková.

"Výstava je věnována Včele medonosné, skromné a pracovité vládkyni květeny. Její fascinující život a také pradávnou službu člověku a soužití s ním představí řada exponátů," uvedla.
Návštěvníci uvidí například historické i moderní úly či živé včely, konkrétně budou k vidění trubci. "Představíme i pomůcky včelaře, jako jsou například medomety. A také produkty, které včelaři vyrábějí," vyjmenovala Lupková. Část výstavy bude věnována i nepřátelům včel či jiným tvorům se žlutočerným zbarvením. "Dominantou této části pak bude prázdné sršní hnízdo," uvedla mluvčí.
Včela je nenápadný živočich, který lidstvo doprovází od počátku jeho vývoje. Bez ní by zanikla květena, kterou by nahradily větrosnubné rostliny, zejména trávy. Nejenže by naše Země přišla o většinu rostlinných druhů, ale takto homogenní krajina by jistě poskytovala životní prostor jen velmi malému počtu živočichů. "Asi jen někteří z nás si uvědomují, že pokud by zmizely včely, zbyly by lidem jen čtyři roky života," řekl téměř před sto lety Albert Einstein.
Na základě archeologických nálezů je zřejmé, že včela provází člověka od počátku civilizace. Nejprve člověk med vybíral z pláství divoce žijících včelstev, později jim začal stavět jednoduché příbytky v lesích a později nedaleko svých obydlí.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí