zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čína odloží zavedení kvóty na prodej ekologických vozů

07.06.2017
Ekologická auta
Čína odloží zavedení kvóty na prodej ekologických vozů

Čína odloží zavedení osmiprocentní kvóty na prodej ekologických vozů na rok 2019, přičemž firmám, které po tomto ročním odkladu nebudou s to kvótu splnit, umožní nahradit dodávky později. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na zdroje z automobilového průmyslu.

Podle plánu, který Čína zveřejnila v září, se měly už příští rok elektromobily a hybridní vozy podílet na celkových prodejích automobilek osmi procenty. Tímto rozhodnutím si však vláda vysloužila kritiku jak tuzemských, tak zahraničních výrobců. Čínský premiér Li Kche-čchiang ve čtvrtek po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou prohlásil, že bylo nalezeno řešení pro zavedení kvót. Podrobnosti však neuvedl. Podle zdrojů Reuters bude v rámci kompromisu těm německým automobilkám, které nejsou s to kvótu v dohledné budoucnosti naplnit, umožněno vyrovnat schodek pozděj.
Předseda představenstva Daimleru Dieter Zetsche dnes řekl, že Čína souhlasila s úpravou tempa rychlosti zavádění přísných kvót pro prodej elektrovozů. "Jednali jsme o harmonogramu a domnívám se, že jsme dospěli k výsledku, který je uspokojivý pro každého," upřesnil Zetsche. Bližší informace rovněž odmítl sdělit.
Podle dubnové zprávy čínského ministerstva průmyslu hodlá Čína do roku 2025 prodávat až 35 milionů automobilů ročně. Vláda plánuje, že prodej ekologických typů vozů dosáhne až dvou milionů v roce 2020 a v roce 2025 bude tvořit 20 procent všech prodaných aut.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí