zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Největší větrné farmě subsaharské Afriky chybí připojení na síť

14.06.2017
Šlendryján
Větrná energie
Největší větrné farmě subsaharské Afriky chybí připojení na síť

Největší větrná farma subsaharské Afriky je sice připravena k zahájení provozu, až do příštího roku však zůstane ladem, protože Keňa dosud nevybudovala přenosovou soustavu. Informovala o tom agentura Reuters.

Dánský výrobce větrných turbín Vestas Wind Systems instaloval 365 turbín o kapacitě 310 megawattů v poušti u jezera Turkana v březnu. Práce mu trvaly necelý rok a svou největší zakázku co do počtu turbín dokončil dva měsíce před termínem. Projekt v jedné z největrnějších oblastí afrického kontinentu, který stál v přepočtu 678 milionů USD (15,86 miliardy Kč), je největší investicí soukromého sektoru v Keni a je pod drobnohledem investorů pátrajících po možnostech výroby obnovitelné energie v Africe.
Farma měla zahájit provoz v červnu, ale keňská státní Kenya Transmission Company (KetraCo) zodpovědná za přenosovou soustavu se zpozdila se stavbou. Vestas předpokládá, že dokončena bude počátkem příštího roku. Elektrické vedení o délce 428 kilometrů povede z Loiyangalani na severu země na jih do Suswy. Původní termín dokončení byl v říjnu 2016, realizaci ale pozdržela zejména obtížná jednání s majiteli půdy na trase. KetraCo nyní plánuje dokončení výstavby na letošní srpen. Větrná farma u jezera Turkana má po dokončení pokrývat 15 procent energetické spotřeby Keni.
Původně měl projekt zahájit provoz už v roce 2011, ale kvůli finančním a stavebním průtahům se s jeho realizací začalo až v roce 2014.
Přestože o finanční prostředky není nouze, investice do obnovitelné energie v Africe se uskutečňují jen pomalu kvůli byrokratickým a infrastrukturním překážkám. Vestas nicméně doufá, že "velmi brzy" ohlásí nový projekt větrné farmy v Maroku a západní Africe.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí