zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pavel Poc: Limity pro karcinogenní kadmium se podařilo obhájit!

16.06.2017
Chemické látky
Zdraví
Pavel Poc: Limity pro karcinogenní kadmium se podařilo obhájit!

Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) odhlasoval stanovisko k Nařízení o CE hnojivech, kde je Pavel Poc stínovým zpravodajem frakce socialistů a demokratů. Nové nařízení o hnojivých výrobcích mimo jiné zavádí limity kontaminantů, především jedovatého kadmia ve fosforečných hnojivech a otevírá cestu pro větší využití organických hnojiv a hnojiv na bázi odpadů.

,,Přes odpor pravice se mi podařilo obhájit limity obsahu kadmia, které jsou z hlediska ochrany zdraví zásadní. Hlasování pléna Evropského parlamentu je naplánováno na září. Nařízení o hnojivech je jedním z pěti návrhů k balíčku cirkulární ekonomiky, zbylé čtyři jsou již ve fázi vyjednávání s Radou a Komisí," upřesňuje Pavel Poc, místopředseda Výboru ENVI.

Jako stínový zpravodaj S&D ENVI pro návrh Nařízení ke hnojivým výrobkům s označení CE (legislativní balíček Cirkulární ekonomiky) vyjednal dr. Poc kompromis týkající se limitů kadmia ve fosforečných hnojivech, který se shoduje se stanoviskem ČR a který se podařilo prosadit navzdory opozici hlavní zpravodajky. Výsledek hlasování ve Výboru 34 pro 15 proti 17 se zdrželo. Hlasování ve Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele (IMCO) je naplánováno na červenec, plenární hlasování na září.

,,Kadmium pocházející z fosforečných hnojiv se dostátá do půdy a je přijímáno rostlinami. Ze zemědělských plodin už kadmium nelze nijak odstranit a dostává se do našich potravin. Kadmium je velmi jedovatá látka, je klasifikováno jako karcinogenní, mutagenní a reprotoxické. Není možné dávat přednost ziskům z dovozu nekvalitní fosfátové suroviny před lidským zdravím," dodává Poc.

Nové nařízení o hnojivech obecně zavádí limity kontaminantů, čímž se odstraní současný nevyhovující stav. Systém definovaných použitelných surovin by přispěl ke garanci bezpečnosti výrobků. Národní předpisy budou zachovány a dávají tak podnikatelům větší možnost se rozhodnout, zda budou své výrobky označovat značkou CE.

RNDr. Pavel Poc, předseda europoslanců za ČSSD

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí