zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Moravském krasu se zájemcům zpřístupní další jeskyně

25.06.2017
Ekologická dovolená, cestování
V Moravském krasu se zájemcům zpřístupní další jeskyně

V Chráněné krajinné oblasti Moravský kras se zájemcům otevře neupravená jeskyně Bertalánka. Budou ji moci navštívit zatím tři dny v týdnu. Provozovat ji bude firma Speleoart, která dnes jeskyni ukázala novinářům.

Pro zájemce je běžně přístupných pět jeskyní s vybudovanými chodníčky a osvětlením, tedy Punkevní jeskyně, Kateřinská jeskyně, Balcarka, Sloupsko-šošůvské jeskyně a Výpustek. Vedle nich mohli lidé po dohodě donedávna navštívit i tři neupravené jeskyně, a to Rudické propadání u Brna, dolní patra Sloupsko-šošůvských jeskyní a Ostrovskou propast. Letos na jaře se k těmto přírodním jeskyním přidala i jeskyně Horizont u vápencového lomu Velká dohoda u Lipovce.
Bertalánka se pro návštěvníky otevře v sobotu. "Jde o trasu rodinného charakteru. V jeskyni nejsou žádné betonové chodníčky, žádné světlo. Návštěvníci u vstupu dostanou kombinézu a přilbu s čelovkou. Nejde o to, co tam uvidí, ale o zážitek, jak se cítí jeskyňář," řekl ČTK za firmu Aleš Dočkal.
Jeskyni zájemci najdou nedaleko vchodu do Punkevních jeskyní, vedle spodní stanice lanovky na Macochu. Průchod jeskyní podle Dočkala trvá asi 30 minut. Pro letošní rok je v plánu zkušební provoz, jeskyně bude o prázdninách otevřená v úterý, čtvrtek a v sobotu od 12:00 do 15:00. Není se třeba nikde registrovat, podle Dočkala bude u vchodu v otevírací hodinu vždy někdo přítomný a vstup do jeskyně umožní. Vstupné je 250 Kč na osobu včetně dětí, rodinné 750 Kč. Dočkal očekává, že letos by se do jeskyně mohlo podívat asi 500 lidí.
Do pěti "hlavních" jeskyní se loni podívalo téměř 363.000 lidí, do tří neupravených jich zamířily stovky. V krasu je přes 1100 jeskyní. Nejznámější jsou Punkevní jeskyně, kde se lidé plaví v člunech po říčce Punkvě a které jsou spojené s propastí Macocha.
Libor Popela
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí