zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Z operačního programu by měly jít na vzdělání další 3 miliardy Kč

26.06.2017
Ekologická auta
Ekologické vzdělání a výchova
Z operačního programu by měly jít na vzdělání další 3 miliardy Kč

Na podporu vzdělávání v České republice půjdou z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) tři miliardy korun. Víc projektů by mělo získat dotace i v oblasti ekologické dopravy. Přesuny financí schválil výbor IROP, během prázdnin je bude muset schválit Evropská komise. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Veronika Vároši.

Dodatečné peníze přesunul výbor z oblasti na podporu snížení energetické náročnosti obytných domů, kde i tak bude IROP podle MMR disponovat dostatečnými zdroji. "Do dnešního dne bylo podáno již více než 630 projektů za 1,3 miliardy korun, přičemž k dispozici je v IROP na tuto oblast ještě dalších cca deset miliard korun," podotkla mluvčí.
Dále výbor schválil úpravy hodnoticích kritérií. Vedle drobných úprav v integrovaných územních investicích byly nejdůležitějšími změnami úprava kritérií v oblasti snižování energetické účinnosti bytových domů. Po úpravě se zjednoduší požadavky na předkládané projekty a zároveň rozšíří možnosti financování projektů o další aktivity a opatření, uvedlo MMR.
Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (za ANO) je návrh monitorovacího výboru logickým krokem vůči žadatelům v Integrovaném regionálním operačním programu. "Přesuny alokovaných částek mezi aktivitami programu a změny v hodnoticích kritériích jednak pomohou urychlit čerpání dotací a zároveň se dostane na více kvalitních projektů na podporu vzdělávání a ekologické dopravy, na které by nestačila původně stanovená alokace," uvedla.
Tři miliardy navíc ve prospěch vzdělání by měly jít konkrétně do rozvoje základních, středních a vyšších odborných škol. Pro ekologickou dopravu byla přidána zhruba miliarda korun, využita bude pro financování projektů z ukončené 20. výzvy, kde byl velký počet projektů zařazen mezi náhradní, uvedlo ministerstvo.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí