zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

SAKO spolu s Brnem spouští pilotní projekt na třídění bioodpadu

26.06.2017
Bioodpady
Urbánní ekologie
SAKO spolu s Brnem spouští pilotní projekt na třídění bioodpadu

Brněnská městská společnost SAKO spolu s městem spouští pilotní projekt na třídění bioodpadu přímo v domech a předzahrádkách. Jeho cílem je omezit podíl využitelného biologicky rozložitelného odpadu ve směsném komunálním odpadu. Biologický odpad bude svážen do městské kompostárny, kde je zpracován na kompost a pak se vrací zpět do půdy. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě.

K ověření zájmu o třídění bioodpadu byla vybrána oblast Stránice a okolí. "Lidé měli možnost do poloviny dubna směřovat na úřad městské části Brno-střed žádost o přistavení popelnice, ve které uvedli, jak velkou nádobu potřebují a kam má být přistavena. Celkem požádalo o hnědou nádobu 162 domů," uvedla místostarostka městské části Jasna Flamiková.
Tento týden bude rozmístěno více než 150 hnědých popelnic. Zájemcům o třídění odpadu byl předem rozeslán harmonogram rozvozu spolu s kontakty na dispečink. Při distribuci hnědých odpadových nádob zároveň lidé dostanou do schránek leták s informací, co do nich mohou odkládat a naopak co do nich nepatří.
"Průběžně budeme vyhodnocovat zaplněnost černých popelnic na směsný odpad v lokalitě. Očekáváme, že se potvrdí zkušenost z jiných měst, že díky pohodlnějšímu třídění papíru, plastu a bioodpadu se sníží množství zbytkového odpadu natolik, že bude možné dojít k úpravě frekvence jeho svozu a tím k výraznému snížení nákladů města," uvedl náměstek primátora pro životní prostředí Martin Ander (SZ).
Brňané mají možnost třídit biologicky rozložitelný odpad ve všech 37 sběrných střediscích. Nad rámec systému sběru odpadu město nabízí občanům pořízení kompostéru k vlastní nemovitosti za poloviční pořizovací cenu v rámci projektu Miniwaste. Této možnosti dosud využilo více než 1000 lidí.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí