zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čína otevírá pět pilotních zón na podporu tzv. zelených financí

30.06.2017
Obecné
Čína otevírá pět pilotních zón na podporu tzv. zelených financí

Čína otevírá pět pilotních zón na podporu takzvaných zelených financí a jako možný způsob boje se znečištěním. Ten ji podle odhadů bude stát minimálně tři biliony jüanů (10,3 biliony Kč) ročně. S odvoláním na informace čínské centrální banky to dnes uvedla agentura Reuters.

Zóny budou vytvořeny v provinciích Kuang-tung, Kuej-čou, Ťiang-si a Če-ťiang a v autonomní oblasti Sin-ťiang. Finanční instituce tam budou různými instrumenty stimulovány k poskytování úvěrů a dalších forem financování ekologických projektů. Banky by přitom měly najít nové finanční mechanismy včetně těch, jako jsou obchody s emisemi a povolenky na užívání vody.
Každá z pilotních zón bude zaměřena na jinou oblast. Zatímco průmyslová oblast Kuang-tung na jihovýchodním pobřeží Číny má za cíl vyvinout úvěrové mechanismy na podporu šetření elektřinou a redukci emisí, venkovská provincie Kuej-čou se zaměří na zpracování zemědělského odpadu.
Čína vyhlásila válku znečištění před čtyřmi lety ve snaze napravit dopady více než třiceti let nespoutaného hospodářského růstu na půdu, vodu a vzduch. Provincie ale na takový boj těžko hledají peníze, vláda se proto snaží najít nové finanční mechanismy i ve spolupráci státního a soukromého sektoru.
Peking odhaduje, že během příštích pěti let bude na zelené investice potřebovat tři až čtyři biliony jüanů. Z toho stát může poskytnout 10-15 procent.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí