zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dotační plán podpory stanic pro alternativní pohony má zpoždění

12.07.2017
Ekologická auta
Dotační plán podpory stanic pro alternativní pohony má zpoždění

Plán podpory budování sítí dobíjecích stanic a čerpadel alternativních paliv v objemu až 1,25 miliardy korun nabral zhruba půlroční zpoždění. Důvodem je stále neukončená notifikace EU ohledně veřejné podpory. Vyplývá to ze zprávy o plnění opatření Národního akčního plánu čisté mobility, kterou se měla v pondělí zabývat vláda.

Záměr počítá s rozdělením 800 a 900 milionů korun na podporu budování nabíjecích a rychlonabíjecích stanic pro elektromobily, 100 milionů korun na budování stanic CNG, až 100 milionů na stanice LNG a 100 až 150 milionů na rozvoj sítě vodíkových plnících stanic. Dotační programy měly běžet zhruba dva roky a plánovaná infrastruktura měla být hotová do pěti let.
Ke konci loňského roku v Česku fungovalo 280 dobíjecích míst pro elektromobily, 143 čerpadel na CNG, jedna plnící stanice na LNG a od roku 2009 je v provozu jediná plnicí stanice čistého vodíku v Neratovicích, která byla vybudována v rámci pilotního projektu. Je určena pro plnění autobusu a pro využití pro osobní automobily je její tlak nedostačující.
Vedle plánované podpory rozvoje infrastruktury již fungují programy na pořízení ekologických vozidel v gesci ministerstev průmyslu a obchodu a pro místní rozvoj a ministerstva životního prostředí.
V roce 2016 dosáhl počet elektromobilů v Česku 992 vozů. Největší zastoupení má BMW (236), Peugeot a Citroën (212), VW (161), následovaný Nissanem (156) a Teslou (126). Hybridních vozidel bylo registrováno zhruba 3750. Vedle toho v Česku jezdí 15.500 aut na CNG.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí