zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Interaktivní mapa zavede turisty za netopýry na 30 památek

16.07.2017
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Interaktivní mapa zavede turisty za netopýry na 30 památek

Interaktivní mapa zavede turisty na více než 30 památek, kde přebývají netopýři. Cílem projektu je zvýšit povědomí o životě netopýrů, od čehož si Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) slibuje zlepšení jejich ochrany. ČESON o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

"Jednotlivé lokality jsou zde zaneseny v interaktivní mapě, ke každé lokalitě je připojen krátký článek s tipem na výlet. V něm se lidé dozvědí, proč je daný hrad či zámek pro netopýry významný a jaké osvětové aktivity jsou zde pro návštěvníky nachystány," uvádí Eva Cepáková z ČESON

Mapa vznikla v rámci projektu "Na půdě, tam to žije - aneb poznejte tajemný svět netopýrů", který finančně podporuje ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí. Zapojilo se do něj kolem 30 památek, kde netopýři nalezli útočiště. Jsou mezi nimi zejména hrady a zámky, například hrad Kost či zámek Konopiště. ČESON zde připravila ve spolupráci s kastelány a majiteli památek osvětové aktivity.

Na třech místech byly instalovány videopozorovatelny, které umožňují nahlédnout v přímém přenosu do života letních kolonií. Vedle přímého přenosu zájemci na webu napudě.sousednetpyr naleznou tematické pracovní listy a příklady, jak mohou pomoci ochraně těchto savců. Během léta bude spuštěna geocachingová hra. Na přelomu srpna a září se pak uskuteční 21. ročník Mezinárodní noci pro netopýry, která minulý rok zahrnovala 53 akcí.

Česká společnost pro ochranu netopýrů je nevládní nezisková organizace, která koordinuje ochranu a výzkum netopýrů. V rámci své činnosti zajišťuje poradenský servis při stavebních rekonstrukcích nebo revitalizacích parků v lokalitách, kde se vyskytují netopýři. Společnost každoročně provádí monitoring počtu netopýrů v letních koloniích a zimovištích. V loňském roce na území České republiky zaznamenala 38.000 jedinců v letních koloniích, což je o tři a půl tisíce méně proti roku 2015. Vrápenec malý a netopýr velký jsou nejvíce zastoupenými druhy netopýrů na českém území.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí