zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Dubé na Českolipsku budou odstraňovat nebezpečnou skládku

17.07.2017
Odpady
V Dubé na Českolipsku budou odstraňovat nebezpečnou skládku

Nebezpečnou skládku odpadu budou nejspíš ještě letos likvidovat v Dubé na Českolipsku. Jde o jednu z nejrizikovějších dosud neodstraněných ekologických zátěží v Libereckém kraji, řekl dnes ČTK krajský radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj). Sanace si odhadem vyžádá 2,75 milionu korun.
Nebezpečný odpad se nachází ve skladu v Dubé - Novém Bernštejně. "Po činnosti zaniklé firmy VM-LINEO zde zůstalo velké množství sudů a vyřazených elektrozařízení, které obsahují olej s polychlorovanými bifenyly," uvedl radní.

Polychlorované bifenyly známé také pod zkratkou PCB byly v minulém století využívány zejména v průmyslu, do barev, laků, v hydraulických zařízeních a také například v transformátorech. "Jsou to těžce odbouratelné látky s karcinogenními účinky, které se kumulují v tkáních organismů," uvedla mluvčí kraje Andrea Fulková. Při dlouhodobém působení mohou způsobit rakovinu slinivky či jater i negativně ovlivnit plodnost.

Podobné staré ekologické zátěže nejsou v Libereckém kraji ojedinělé. Na území tohoto regionu jsou více než tři stovky kontaminovaných území či starých skládek. Na odstranění všech bude třeba vynaložit stovky milionů, možná miliardy korun. Odborníci vybrali zhruba 40 zátěží, které je kvůli životnímu prostředí nutné odstranit co nejdřív.

Libereckému kraji se na odstranění skládky v Dubé podařilo získat dotaci, zbytek nákladů zaplatí vlastník skladu, který ho zaniklé firmě pronajímal. Dotace z Národního programu životní prostředí pokryje 80 procent nákladů. Za pomoci stejného dotačního programu loni Liberecký kraj hradil odstranění ilegálního návozu odpadů z Bulovky na Frýdlantsku. Letos půjdou peníze z tohoto programu v Libereckém kraji ještě na sanaci zeminy v Pěnčíně na Jablonecku. Po jiné zaniklé firmě tam zůstalo asi 2000 tun zeminy znečištěné různými chemikáliemi. Vyčištění území bude stát skoro deset milionů korun, dotace pokryje 80 procent nákladů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí