zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čína zakáže dovoz řady druhů pevného odpadu

21.07.2017
Odpady
Čína zakáže dovoz řady druhů pevného odpadu

Čína v rámci kampaně proti zahraničnímu odpadu a znečišťování prostředí zakáže do konce tohoto roku dovoz 24 druhů pevného odpadu. Peking dnes o tomto rozhodnutí uvědomil Světovou obchodní organizaci (WTO), sdělila čínská vláda.

Zákaz se má týkat plastů, netříděného papíru, odpadu z výroby oceli a řady druhů textilního odpadu.

"Zjistili jsme, že v pevném odpadu, který se dá využít jako surovina, jsou namíchány znečištěné, a dokonce i nebezpečné odpadky. To výrazně znečišťuje životní prostředí v Číně," vysvětlila Čína svůj krok ve sdělení pro WTO.

Čína je přitom významným dovozcem odpadu. Loni se tam z ostatních zemí vyvezlo 7,3 milionu tun plastového odpadu v hodnotě 3,7 miliardy dolarů (zhruba 84 miliard Kč). To představuje 56 procent světového obchodu s touto položkou.

Hlavním zdrojem dovozu odpadu do Číny je Hongkong, který ale administrativně patří k Číně. Po něm jsou největšími vývozci odpadu do Číny Japonsko a Spojené státy, tyto dvě země se na dovozu do Číny podílejí po deseti procentech, uvádějí údaje Mezinárodního obchodního centra (ITC), společné organizace OSN a WTO. Obě země jsou také hlavními zdroji dovozu starého papíru do Číny.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí