zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hnutí DUHA chce upřednostnit vratné lahve

24.03.2001
Odpady
Hnutí DUHA chce upřednostnit vratné lahve
Odstranit znevýhodnění vratných lahví v právě projednávaném tzv. obalovém zákoně požadují v petici aktivisté Hnutí DUHA. Zástupci organizace dnes petici, kterou podepsalo již 24 000 lidí, předali ministru životního prostředí Miloši Kužvartovi. EkoListu to potvrdila mluvčí Hnutí DUHA Karolína Šůlová. "Pokud bude přijat zákon o obalech v podobě, kterou nyní navrhuje ministerstvo životního prostředí, bude mít ČR horší obalovou legislativu než Turecko či Portugalsko," odůvodňuje petiční akci svého sdružení Šůlová.
PRAHA - Odstranit znevýhodnění vratných lahví v právě projednávaném tzv. obalovém zákoně požadují v petici aktivisté Hnutí DUHA. Zástupci organizace dnes petici, kterou podepsalo již 24 000 lidí, předali ministru životního prostředí Miloši Kužvartovi. EkoListu to potvrdila mluvčí Hnutí DUHA Karolína Šůlová. "Pokud bude přijat zákon o obalech v podobě, kterou nyní navrhuje ministerstvo životního prostředí, bude mít ČR horší obalovou legislativu než Turecko či Portugalsko," odůvodňuje petiční akci svého sdružení Šůlová.
Připravovaný zákon totiž podle Hnutí DUHA neobsahuje žádná konkrétní opatření na podporu vratných lahví. V zemích Evropské unie se využívají daně z nevratných obalů, vyšší recyklačních kvóty, povinnost zálohovat i nevratné lahve a dalších legislativních prostředků. Podle studie, kterou Hnutí DUHA před rokem publikovalo, přitom při použití plastových PET lahví jako obalů na minerálku vzniká šestkrát více emisí znečišťujících ovzduší, dvakrát více oxidu uhličitého, který způsobuje nebezpečné změny klimatu, a na skládkách se hromadí dvakrát až šestkrát více odpadu než u lahví vratných.
Hnutí DUHA prosazuje, aby zákon podobně jako v Rakousku stanovil minimální výši zálohy na vratné lahve a požadoval vysokou míru recyklace nevratných PET lahví, stejně jako je tomu ve Švédsku. Podle portugalského modelu by právo zákazníků na výběr mělo ochránit opatření, které nařizuje všem obchodníkům prodávat nápoje ve vratných i nevratných obalech. Zatímco první krok stabilizuje současnou situaci, druhý umožní větší podíl vratných lahví na trhu. Třetí zajistí možnost výběru obalu zákazníkovi, který ji často v obchodech velkých řetězců nemá.
Za posledních pět let se produkce nevratných PET lahví, které z 90% končí na skládkách, zvýšila na čtyřnásobek. V nevratných obalech se prodává více než 80% nápojů s výjimkou piva.

Jakub Kašpar Zdroj: Ekolist

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí