Úterý, 19. března 2024

Hnutí DUHA chce upřednostnit vratné lahve

Odstranit znevýhodnění vratných lahví v právě projednávaném tzv. obalovém zákoně požadují v petici aktivisté Hnutí DUHA. Zástupci organizace dnes petici, kterou podepsalo již 24 000 lidí, předali ministru životního prostředí Miloši Kužvartovi. EkoListu to potvrdila mluvčí Hnutí DUHA Karolína Šůlová. "Pokud bude přijat zákon o obalech v podobě, kterou nyní navrhuje ministerstvo životního prostředí, bude mít ČR horší obalovou legislativu než Turecko či Portugalsko," odůvodňuje petiční akci svého sdružení Šůlová.
Hnutí DUHA chce upřednostnit vratné lahve
PRAHA - Odstranit znevýhodnění vratných lahví v právě projednávaném tzv. obalovém zákoně požadují v petici aktivisté Hnutí DUHA. Zástupci organizace dnes petici, kterou podepsalo již 24 000 lidí, předali ministru životního prostředí Miloši Kužvartovi. EkoListu to potvrdila mluvčí Hnutí DUHA Karolína Šůlová. "Pokud bude přijat zákon o obalech v podobě, kterou nyní navrhuje ministerstvo životního prostředí, bude mít ČR horší obalovou legislativu než Turecko či Portugalsko," odůvodňuje petiční akci svého sdružení Šůlová.
Připravovaný zákon totiž podle Hnutí DUHA neobsahuje žádná konkrétní opatření na podporu vratných lahví. V zemích Evropské unie se využívají daně z nevratných obalů, vyšší recyklačních kvóty, povinnost zálohovat i nevratné lahve a dalších legislativních prostředků. Podle studie, kterou Hnutí DUHA před rokem publikovalo, přitom při použití plastových PET lahví jako obalů na minerálku vzniká šestkrát více emisí znečišťujících ovzduší, dvakrát více oxidu uhličitého, který způsobuje nebezpečné změny klimatu, a na skládkách se hromadí dvakrát až šestkrát více odpadu než u lahví vratných.
Hnutí DUHA prosazuje, aby zákon podobně jako v Rakousku stanovil minimální výši zálohy na vratné lahve a požadoval vysokou míru recyklace nevratných PET lahví, stejně jako je tomu ve Švédsku. Podle portugalského modelu by právo zákazníků na výběr mělo ochránit opatření, které nařizuje všem obchodníkům prodávat nápoje ve vratných i nevratných obalech. Zatímco první krok stabilizuje současnou situaci, druhý umožní větší podíl vratných lahví na trhu. Třetí zajistí možnost výběru obalu zákazníkovi, který ji často v obchodech velkých řetězců nemá.
Za posledních pět let se produkce nevratných PET lahví, které z 90% končí na skládkách, zvýšila na čtyřnásobek. V nevratných obalech se prodává více než 80% nápojů s výjimkou piva.

Jakub Kašpar Zdroj: Ekolist

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů