zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Výstava Krajinami 1936 - 2016

12.08.2017
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Chráněná území
Výstava Krajinami 1936 - 2016

Více než čtyři desítky snímků fotografů Ferdinanda Bučiny a Tomáše Rasla mohou zájemci od poloviny června zhlédnout na výstavě Krajinami 1936 - 2016 v galerii Thayana na vranovském zámku. Snímky dědy a jeho vnuka ukazují změny krajiny za posledních 80 let i různé přístupy obou fotografů. Výstava bude otevřená od 16. června až do konce září.

,,Mezi vznikem první a poslední vystavené fotografie uběhlo 80 let. Za tu dobu se z krajiny vytratili pracující lidé a hospodářská zvířata. Místo nich tu práci odvádí stroje a po práci se v krajině baví turisté nebo sportovci. Z opečovávané země se stal prostředek k výrobě potravin a scenérie připravená pro oči a zábavu," říkají kurátoři výstavy.

Zatímco Bučina ve třicátých a čtyřicátých letech zachycoval propojení lidí a krajiny Bílých Karpat a Horňácka a jejich každodenní tvrdou práci, na Raslových snímcích člověka nenajdete. Stejně tak ani s láskou obhospodařovanou krajinu minulosti. Místo reportážních fotografií se spíše snaží zprostředkovat emoce. A na rozdíl od dědečkových optimistických fotek, dává přednost dekadenci a stínu místo světla.

Výstava vznikla ve spolupráci Správy Národního parku Podyjí, Národního památkového ústavu - Správy Státního zámku Vranov nad Dyjí. Od června do srpna je otevřena denně od 10 do 17 hodin. V září pouze o víkendech a státních svátcích.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí