zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ústavní soud se vyjádří ke starší úpravě poplatků za odpad

15.08.2017
Odpady
Ústavní soud se vyjádří ke starší úpravě poplatků za odpad

Ústavní soud se dnes vyjádří ke starší právní úpravě poplatku za komunální odpad, která pro řadu dětí, zvláště ze sociálně slabého prostředí, znamenala ihned po nabytí zletilosti pád do exekuce. Zákon totiž ukládal poplatkovou povinnost přímo nezletilým dětem, a pokud za ně neplatili rodiče, vstoupily do dospělosti s dluhem. Zákon se sice už změnil, řada mladých lidí ale dosud nese důsledky jeho starého znění.

Návrh na prohlášení neústavnosti části zákona o místních poplatcích ve znění účinném do 30. června 2012 podal Nejvyšší správní soud. Konkrétně se zabýval případem dívky, za kterou matka nezaplatila poplatky za roky 2002, 2003 a 2006. Zprvu se úřadům vůbec nedařilo doručovat matce výměry, později na výzvy nereagovala. Když dívka dospěla, skončila kvůli nedoplatkům v exekuci, kvůli exekuci měla srážky ze mzdy.
Po novelizaci zákon sice zachoval poplatkovou povinnost pro fyzické osoby s trvalým pobytem bez rozdílu věku, ovšem výslovně osvobodil od poplatku děti v ústavní péči a dalších podobných zařízeních. Právě za děti bez dobrého rodinného zázemí často jejich zákonní zástupci neplatili, proto pak končily v exekuci.
Zákon také nově říká, že případný nedoplatek za nezletilého přechází na zákonného zástupce nebo opatrovníka. Některé radnice navíc děti zcela nebo částečně zprošťují povinnosti platit za odpady.
Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí