zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pro odložení funkčních, ale nepotřebných věcí, Praha zřídí sběrnu

19.08.2017
Obec, město
Odpady
Pro odložení funkčních, ale nepotřebných věcí, Praha zřídí sběrnu

Nepotřebné, ale funkční věci, budou moci Pražané odložit do Re-Use centra, kde si je bude moci koupit někdo další. Dnes o tom informoval magistrát. Nyní město hledá k provozování sběrny prostornou a zastřešenou halu, která bude splňovat parametry pro uložení věcí a zároveň bude zákazníkům dobře dostupná. V pilotním projektu by mohla být otevřena hlavní sběrna nebo několik menších.

"Jde o další krok v naplňování známého hesla Reduce, reuse, recycle. Tady se snažíme jak o redukci množství odpadu, tak o jeho znovuvyužití," uvedla radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice).

Výtěžek z prodeje by měl být využit na podporu systému nakládání s odpady ve městě. Kromě eliminace vzniku odpadu mají tato zařízení také sociální rozměr, neboť jsou zde prodávány předměty v dobrém stavu za symbolický poplatek. Mohou tak pomoci potřebným, pro které budou dostupnější než výrobky zcela nové.

Kromě jednotlivců by mohly Re-Use centrum zásobovat i sběrné dvory například nábytkem, knihami, hračkami či textilem, k čemuž bude muset původní vlastník předmětu dát souhlas. Zařízení bude mít stanovenou otevírací dobu, během které tam bude obsluha.

Takovéto sběrny k upotřebení již nepotřebných předmětu fungují již v Brně, dále také ve Vídni a v Budapešti. Brněnský projekt zahrnuje tři okruhy, z nichž jeden se zaměřuje na nábytek a další na věci vyrobené před rokem 1989.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí