zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Mariánských Lázních vzniká dendrologická stezka

19.08.2017
Ekologická dovolená, cestování
V Mariánských Lázních vzniká dendrologická stezka

V mariánskolázeňských parcích začala pro návštěvníky vznikat nová dendrologická stezka. S jejím budováním začali pracovníci odboru životního prostředí městského úřadu u příležitosti 200. výročí založení městských parků Václavem Skalníkem. V budoucnu by měl vzniknout komplexní informační systém, kde budou moci zájemci získat veškeré informace o zajímavých stromech a dřevinách ve městě. V tiskové zprávě o tom informovala Michaela Matznerová ze spolku Miluju lázně.

"Prvním krokem při tvorbě stezky bylo označení víc než stovky zajímavých nebo významných dřevin. Tyto jmenovky byly originálně navrženy a vyrobeny ve spolupráci s místní umělkyní Nelou Havlíčkovou, která se věnuje výrobě porcelánových objektů," uvedla Matznerová. Celkem bylo zatím označeno 110 kusů dřevin.

Do budoucna by pracovníci Správy veřejné zeleně rádi připravili například webové stránky, kde by bylo možné jednotlivé dřeviny najít a dočíst se o nich různé zajímavé informace. V plánu je také dendrologickou stezku doplnit několika informačními tabulemi přímo v parcích, kde se návštěvník dozví, kudy trasa vede, kde se na trase zajímavé stromy nacházejí nebo informace o historii jednotlivých částí parku.

"Park v historickém centru města je zajímavý nejenom svou kompozicí, ale také použitím různých taxonů (skupin). Navíc u asi 15 až 20 kusů označených dřevin je předpokládaný věk kolem 200 let, což znamená, že jsou v parku ještě z doby založení Václavem Skalníkem," doplnila Matznerová.

Václav Skalník byl český umělecký zahradník, botanik a představený Mariánských Lázní. V roce 1818 vypracoval pro Mariánské Lázně plán terénních a sadových úprav, v jehož centru se nacházel park, kolem kterého pak komponoval zástavbu. Obdiv k jeho zdejším úpravám vyjadřoval například Johann Wolfgang von Goethe. Ve vedení Mariánských Lázní působil 19 let, zasloužil se například o založení veřejné lázeňské nemocnice.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí