zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spalovna v Chotíkově již rok zkušebně spaluje odpady

22.08.2017
Odpady
Šlendryján
Spalovna v Chotíkově již rok zkušebně spaluje odpady

Spalovna je současně téměř rok bez pravomocného stavebního povolení

V sobotu 12. srpna 2017 oficiálně skončil roční zkušební provoz spalování komunálních odpadů ve spalovně v Chotíkově u Plzně, který povolil stavební úřad v Nýřanech. Ačkoliv spalovna už téměř rok nemá pravomocné stavební povolení a téměř osm měsíců ani pravomocné územní rozhodnutí, tak Děti Země nepředpokládají, že by spalování bylo ukončeno. Podle nich se jistě najde způsob, jak několik let spalovnu užívat i bez pravomocného stavebního povolení a bez kolaudačního souhlasu.

,,Ironií je, že povolení ke zkušebnímu provozu bylo stavebním úřadem v Nýřanech vydáno pouhých deset dní před zrušením pravomocného stavebního povolení Krajským soudem v Plzni, takže zkušební spalování odpadů může dále pokračovat několik let i bez tohoto povolení," myslí si předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Děti Země již také podaly na stavební úřad v Nýřanech žádost, aby jim zaslal rozhodnutí o prodloužení zkušebního provozu, protože jiný postup od něho ani neočekávají.

,,V našich odvoláních proti vydání územního a stavebního rozhodnutí jsme mj. požádali, aby nadřízené orgány přezkoumaly zákonnost všech závazných stanovisek, včetně o hodnocení vlivů spalovny na životní prostředí, o kterém si myslíme, že bylo v únoru 2012 vydáno v rozporu se zákonem. U stavebního řízení na výsledek čekáme již téměř rok a u územního řízení téměř osm měsíců," popisuje stav povolování spalovny Patrik.

Krajský soud v Plzni totiž třetí pravomocné stavební povolení zrušil svým rozsudkem ze dne 22. srpna 2016 a třetí pravomocné územní rozhodnutí pak rozsudkem ze dne 21. prosince 2016. Spalovna tak vinou krajských úřadů v Plzni, v Praze a v Českých Budějovicích prohrála již šest soudních sporů.

,,Od listopadu 2016 ještě probíhá řízení o dodatečném vydání stavebního povolení pro sedm stavebních objektů, které byly dokončené bez povinného povolení, takže Plzeňská teplárenská za toto porušení zákona dostala od stavebního úřadu pokutu 180 tisíc korun," doplňuje Patrik informace o třetím souběžném řízení.

Výstavba spalovny za 2,1 miliardy korun byla zahájena v srpnu 2013, asi v polovině července 2016 byla dokončená a od poloviny srpna 2016 probíhá roční zkušební provoz. Spolky kritizují stavbu od roku 2010.

Zdroj: Děti Země

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí