zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Podyjí po padesáti letech hnízdil sokol stěhovavý

26.08.2017
Příroda
V Podyjí po padesáti letech hnízdil sokol stěhovavý

V Podyjí po padesáti letech hnízdil vzácný sokol stěhovavý, potvrdili na webu národního parku ornitologové. Pár sokolů si pro hnízdo a vyvedení mladých vybral skálu v Rakousku. Potenciál pro zahnízdění je ale i na české straně, řekla dnes ČTK ornitoložka Vlasta Škorpíková. Sokoli se na jaře zahnízdili v západní části Podyjí na dominantní skále v rakouském Národním parku Thayatal. Mladí vylétli z hnízda na konci června.

"Trochu nás mrzí, že si k hnízdění vybrali rakouskou stranu, ale výběr lokality na populaci sokolů v Podyjí nemá žádný vliv," uvedla Škorpíková. Ke skále nevede žádná turistická trasa a v blízkosti není ani žádné lidské sídlo. Česká strana je podle ornitoložky turisticky zatíženější a skály leží v blízkosti sídel. "Pro dva až tři hnízdící páry by ale místo v Podyjí bylo," uvedla.

Poslední doložené hnízdění sokola v Podyjí se datuje do roku 1967, kdy jeden pár osídlil zříceninu Nového Hrádku. "Po zhroucení celoevropské populace sokolů je zde až do devadesátých let dvacátého století ale nikdo neviděl," upozornil na webu národního parku zoolog Zdeněk Mačát.

Sokoli se na jihu Moravy uhnízdili i na jiných místech. Dva páry vyvedli mladé v Moravském krasu, jeden pár hnízdil podle ornitoložky i na skále u hranic s Vysočinou.

Sokol stěhovavý je vzácný a ohrožený druh dravého ptáka, který před několika desetiletími téměř vyhynul v celé Evropě. Mezi lidmi je známý pro svůj rychlý let a charakteristické elegantní zbarvení.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí