zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rýsuje se kompromis, jak řídit Energetickou unii

05.09.2017
Energie
Rýsuje se kompromis, jak řídit Energetickou unii

Maltské předsednictví zveřejnilo 22. června první kompromisní variantu návrhu nařízení o správě Energetické unie. Tato součást tzv. zimního balíčku Evropské komise z listopadu loňského roku má řídit postupnou proměnu energetického metabolismu unijních států směrem k nízkouhlíkové ekonomice. Konkrétně v období do konce příští dekády jde o opatření, která v EU zajistí snížení emisí skleníkových plynů alespoň o 40 % (oproti roku 1990), dosažení 27% podílu obnovitelných zdrojů na hrubé spotřebě energie a zvýšení energetické účinnosti z 20 % v roce 2020 na 30 %.

Každý členský stát má proto připravit integrovaný národní energeticko-klimatický plán pro období 2021 až 2030 a v tomto dokumentu navrhnout, jakým způsobem země přispěje ke splnění výše uvedených celounijních cílů v oblasti ochrany klimatu a v energetice. Plán by měl také zhodnotit možnosti regionální spolupráce a být konzultován se sousedními státy a veřejností.

Červnový kompromis o rok posunuje termín pro předložení návrhu plánu - až na leden 2019. To je přijatelné, pokud ovšem vlády členských států, v případě ČR ministerstvo průmyslu a obchodu, využijí čas navíc k tomu, aby připravily dobře propracované kroky k postupné proměně energetiky. Neměla by chybět opatření, která povedou k uzavírání a náhradě fosilních zdrojů energie s ohledem na požadavek Pařížské dohody o ochraně klimatu.

Jednání budou pokračovat také o pravidlech pro stanovení a hodnocení příspěvku každého státu k naplnění celounijních cílů v rozvoji obnovitelných zdrojů a energetické účinnosti. Jinak řečeno, jak moc může Evropská komise kontrolovat a vyžadovat, aby každý stát přispěl férovým způsobem. Protože na rozdíl od současné úpravy zatím chybí závazně stanovené cíle pro obnovitelné zdroje a energetickou účinnost na úrovni jednotlivých zemí, silnější pravomoc pro EK je více než namístě.

Malťané dále vyhověli požadavku Česka a otevřeli debatu pro tzv. koridorový přístup. Jde o analogii s aktualizovanou státní energetickou koncepcí, která nestanovila podíly jednotlivých zdrojů energie v čase, ale pouze koridory pro jejich další rozvoj. Návrh EK naopak počítá s lineární trajektorií pro dosažení schválených cílů pro obnovitelné zdroje a energetickou účinnost, je transparentní a umožňuje tak dobrou kontrolu plnění. Jak velkou podporu český návrh získá, se ukáže, ale dost jistě narazí na odpor v Evropském parlamentu.

Klára Sutlovičová, Glopolis

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí