zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Učme se od žížal!

27.10.2017
Bioodpady
Ekologické vzdělání a výchova
Učme se od žížal!

Kompostér s nejprestižnějším světovým oceněním v oblasti designu..

Společnost Plastia, česká rodinná firma sídlící v Novém Veselí na Vysočině, která se specializuje na výrobu plastových potřeb pro domov a zahradu, darovala patnáct vermikompostérů Urbalive vybraným základním školám zapojených do programu Ekoškola organizace TEREZA. Díky Plastii se také kompostuje v kanceláři brněnského zábavního vědeckého parku VIDA! ,,Vermikompostér dokáže za pomoci žížal přeměnit zbytky potravin na velmi kvalitní organické hnojivo. Zároveň umožnuje sledovat zajímavé procesy a přimět nás k zamyšlení nad životem v souladu s přírodou," říká majitelka společnosti Plastia Lenka Novotná. Vermikompostér Urbalive pochází z dílny českého designéra Jiřího Pelcla a je držitelem nejprestižnějšího světového ocenění v oblasti designu Red Dot Award 2017.

Hledáte nové spolužáky? Pořiďte si žížaláky!

Tak znělo motto výzvy, kterou organizace TEREZA v rámci programu Ekoškola ve spolupráci se společností Plastia odstartovala letos v květnu. Z dvaceti pěti škol, které o vermikompostér projevily zájem, se jich vybralo patnáct. Hodnotily se nejlepší plakáty, na kterých žáci zachytili téma kompostování. Vítězné školy budou psát svá pozorování a zkušenosti do tzv. Žížalího deníku, který si můžete vytisknout i Vy doma. Informace mohou také získat díky facebookové poradně, kterou Ekoškola v září spustí. Více zde.

Kompostér v centru zábavy a poznání

Plastia darovala vermikompostér Urbalive také brněnskému VIDA! science centru, kde ho denně používá patnáct až dvacet zaměstnanců. ,,Kompostér máme v kuchyňce teprve dva měsíce a už se nám podařilo získat první žížalí čaj. Hned jsme ho využili na pohnojení květin," říká Lenka Kvasničková z VIDA! a dodává: ,,Voněl po kávě, lógr je totiž náš nejčastější bioodpad. Přesto se u nás žížalám skvěle daří. Kompostování v kancelářích určitě doporučujeme. Není to nic složitého."

Nutí vás přemýšlet

Přímá zkušenost s kompostováním za pomoci žížal s sebou přináší celou řadu zajímavých otázek. Čím víc máte zbytků, tím víc je i žížal. Mohou se přemnožit, ale i umírat hlady. ,,Díky kompostování možná začnete přemýšlet o trvale udržitelném rozvoji a o tom, jak je rovnováha ve světě důležitá," říká Lenka Novotná z Plastie. ,,S kolegy nás vermikompostér inspiroval k nejrůznějším debatám. Zamýšleli jsme se nad využitím tepla z kompostu nebo nad schopností kalifornské žížaly přežít ve středoevropské volné přírodě," dodává Lenka Kvasničková z VIDA!

Nejdůležitější druh v dějinách planety

Vědci považují žížaly za ,,klíčový druh" pro vývoj života na Zemi. Dokonce je umístili na první místo v žebříčku nejvlivnějších druhů v dějinách planety - nad dinosaury i lidi. Podle ekologů žížaly zcela zásadně ovlivňují fyzické, chemické a biologické vlastnosti půdy. Těžko si lze představit svět bez žížal v půdě. Určitě bychom měli méně jídla, více znečištění a více záplav či naopak nebezpečného sucha. Další informace zde.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí