zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Macron chystá nový summit o klimatu

30.08.2017
Klimatické změny
Politika
Macron chystá nový summit o klimatu

Přesně dva roky po podpisu pařížské dohody o klimatu, 12. prosince, Francie zorganizuje mezinárodní summit, aby "zhodnotil dosavadní pokrok a zmobilizoval nezbytné financování" pro naplnění dohody. Prohlásil to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém prvním projevu o zahraniční politice, předneseném před velvyslanci.

Francie podle prezidenta tento summit uspořádá spolu se Světovou bankou a "dalšími partnery, kteří si budou přát se připojit". Macron také ohlásil, že koncem září požádá OSN o přijetí globálního paktu pro ochranu životního prostředí.

Pařížskou dohodu o klimatu v roce 2015 podepsalo 195 zemí. Základním cílem dohody je udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Text rovněž vyzývá státy, aby usilovaly o co nejrychlejší globální snížení emisí skleníkových plynů.

Spojené státy počátkem srpna oficiálně oznámily OSN, že chtějí od dohody odstoupit, jak se rozhodl prezident Donald Trump, podle kterého by dohoda stála Američany biliony dolarů, množství pracovních míst a brzdila průmysl. Oznámení je považováno převážně za symbolické gesto, protože celý proces odstoupení může být dokončen nejdříve po nových prezidentských volbách v roce 2020. Nový prezident pak může rozhodnout o opětovném připojení k dohodě.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí