zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Netopýrů se není třeba bát, ukáže Lipka dětem i dospělým

20.09.2017
Příroda
Ekologické vzdělání a výchova
Netopýrů se není třeba bát, ukáže Lipka dětem i dospělým

Že se netopýrů nemusíme bát, že to nejsou okřídlené myši a že do vlasů se nám nezapletou, to chce Lipka ukázat dětem i dospělým Lipka na akci Mezinárodní noc pro netopýry. Akce proběhne v pátek 22. září na pracovišti Lipová v Pisárkách.

,,Možná si jich málokdy všimnete, ale netopýři žijí běžně v naší blízkosti i ve městech. V noci loví v ulicích a nezřídka se také ukrývají v různých štěrbinách domů. Kolem netopýrů koluje celá řada mýtů a lidé se jich často bojí. Není však důvod se netopýrů obávat, právě naopak. Jsou nezbytnou součástí naší přírody a člověku mohou být i prospěšní. Už potřetí proto pořádáme na Lipce ve spolupráci s Českou společností pro ochranu netopýrů (ČESON) akci, která návštěvníkům život těchto záhadných a zákonem chráněných živočichů přiblíží, ukáže, čím jsou pro člověka užiteční a jak můžeme přispět k jejich ochraně." uvádí Lenka Šimková, pořadatelka akce z Lipky.

Program pro děti začne v 17 hodin pohádkou, na níž budou navazovat tvořivé a hravé dílničky v budově i v přírodní zahradě Lipky. Děti si budou moct například upéct perníčky ve tvaru netopýrů, vyrobit dekorace a také si zahrát hry, díky nimž odhalí, jak netopýři žijí, čím se živí a jak funguje echolokace. Připravena pro ně bude také noční netopýří stezka se zážitkovými stanovišti v nedaleké zahradě vily Stiassni.

Ani dospělí ale nepřijdou zkrátka. Odborníci z ČESON představí zajímavosti ze života netopýrů a jak probíhá jejich výzkum. Řeč bude také o tom, jak se chovat k netopýrům, které najdeme doma na půdě, a proč je výhodné udělat si z nich stálé sousedy. Nebudou chybět ani všemi oblíbené ukázky živých netopýrů či práce s echolokátory a odchytovými sítěmi.

Během večera dojde také na slavnostní otevření budky pro netopýry, která bude umístěna na domě pracoviště Lipová. ,,Budku, která poskytne netopýrům útočiště, jsme mohli pořídit díky sbírce z akce Zelený čtvrtek, která se u nás na Lipové konala v dubnu," doplňuje Šimková.

Název akce: Mezinárodní noc pro netopýry

Termín konání: pátek 22. září 2017, 17-21 hod.

Místo konání: Lipka - pracoviště Lipová, Brno, Lipová 20

Účastnický poplatek: 50 Kč/os.

Program:

? 17.15 - hraná pohádka o netopýrovi

? 17.30-21.00 - tvořivé a hravé dílny pro děti

? 17.45, 18.15 a 18.45 - prezentace o životě netopýrů

? 17.45 a 18.30 - přednáška o výzkumu netopýrů a jejich odchytu

? mezi 17.45 a 19.15 - 6 bloků ukázky živých netopýrů

? 19.25 - Slavnostní otevření netopýří budky na Lipové

? 19.15-21.00 - netopýří stezka (tato část programu se koná v zahradě vily Stiassni, Hroznová 14)

? 19.15-21.00 - ukázka odchytu a práce s detektory (tato část programu se koná v zahradě vily Stiassni, Hroznová 14)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí