Úterý, 19. března 2024

Ve Zlínském kraji třídí odpad nejlépe U.Hradiště či Luhačovice

Ve Zlínském kraji třídí odpad nejlépe U.Hradiště či Luhačovice

Papír, sklo, plasty a nápojové kartony loni ve Zlínském kraji nejlépe třídili obyvatelé Uherského Hradiště, Luhačovic, Rymic a Bořenovic. Města a obce zvítězily v jednotlivých kategoriích soutěže O keramickou popelnici, jejich zástupci dnes převzali ocenění ve Starém Městě na Uherskohradišťsku. Soutěž se v kraji konala pojedenácté. Množství vytříděného odpadu v přepočtu na jednoho obyvatele kraje každoročně roste, sdělila dnes ČTK Martina Filipová ze společnosti EKO-KOM.

"Na jednoho obyvatele našeho kraje připadlo za uplynulý rok 21,1 kilogramu vytříděného papíru, 11,4 kilogramu plastů, 11,2 kilogramu skla a 0,3 kilogramu nápojových kartonů. Celkově se jedná o 44 kilogramů v přepočtu na jednoho obyvatele kraje, což je nárůst o tři kilogramy oproti roku 2015," uvedla krajská radní zodpovědná za oblast životního prostředí a zemědělství Margita Balaštíková (ANO).

Zlínský kraj však podle Filipové stále zaostává za celostátním průměrem. Dlouhodobě však vytříděné množství využitelných složek odpadů z domácností v kraji každoročně narůstá. Například před 12 lety obyvatel kraje průměrně vytřídil 24 kilogramů papíru, plastů, skla a nápojového kartonu, předloni to bylo 40,9 kilogramu.

Uherské Hradiště, Luhačovice i Rymice uspěly v soutěži opakovaně. "Lidé u nás berou jako prioritu, aby město bylo čisté. Mají to v sobě. Bylo to zažité i dříve, že jsou Luhačovice plné zeleně a je v nich čisto. Technické služby navíc dbají na to, aby byl všude dostatek potřebných popelnic a kontejnerů," řekl ČTK luhačovický místostarosta Radomil Kop (ANO).

Uherské Hradiště uspělo v kategorii měst nad 15.000 obyvatel, Luhačovice zvítězily mezi obcemi od 1501 do 15.000 obyvatel, Rymice v kategorii obcí do 1500 obyvatel a Bořenovice mezi malými obcemi s maximálně 500 obyvateli.

V kraji je nyní přes 14.000 barevných kontejnerů, což je o 100 procent více než před deseti lety. Nejvíce je nádob na plasty a sklo. Jedno stanoviště nádob na separovaný sběr připadá na 150 obyvatel.

Oceněny byly také obce a města za třídění a sběr vysloužilých elektrozařízení. Ve svých kategoriích uspěly Uherské Hradiště, Staré Město, Buchlovice, Vigantice, Bratřejov a Bystřice pod Hostýnem.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů