zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve Zlínském kraji třídí odpad nejlépe U.Hradiště či Luhačovice

20.09.2017
Obec, město
Odpady
Ve Zlínském kraji třídí odpad nejlépe U.Hradiště či Luhačovice

Papír, sklo, plasty a nápojové kartony loni ve Zlínském kraji nejlépe třídili obyvatelé Uherského Hradiště, Luhačovic, Rymic a Bořenovic. Města a obce zvítězily v jednotlivých kategoriích soutěže O keramickou popelnici, jejich zástupci dnes převzali ocenění ve Starém Městě na Uherskohradišťsku. Soutěž se v kraji konala pojedenácté. Množství vytříděného odpadu v přepočtu na jednoho obyvatele kraje každoročně roste, sdělila dnes ČTK Martina Filipová ze společnosti EKO-KOM.

"Na jednoho obyvatele našeho kraje připadlo za uplynulý rok 21,1 kilogramu vytříděného papíru, 11,4 kilogramu plastů, 11,2 kilogramu skla a 0,3 kilogramu nápojových kartonů. Celkově se jedná o 44 kilogramů v přepočtu na jednoho obyvatele kraje, což je nárůst o tři kilogramy oproti roku 2015," uvedla krajská radní zodpovědná za oblast životního prostředí a zemědělství Margita Balaštíková (ANO).

Zlínský kraj však podle Filipové stále zaostává za celostátním průměrem. Dlouhodobě však vytříděné množství využitelných složek odpadů z domácností v kraji každoročně narůstá. Například před 12 lety obyvatel kraje průměrně vytřídil 24 kilogramů papíru, plastů, skla a nápojového kartonu, předloni to bylo 40,9 kilogramu.

Uherské Hradiště, Luhačovice i Rymice uspěly v soutěži opakovaně. "Lidé u nás berou jako prioritu, aby město bylo čisté. Mají to v sobě. Bylo to zažité i dříve, že jsou Luhačovice plné zeleně a je v nich čisto. Technické služby navíc dbají na to, aby byl všude dostatek potřebných popelnic a kontejnerů," řekl ČTK luhačovický místostarosta Radomil Kop (ANO).

Uherské Hradiště uspělo v kategorii měst nad 15.000 obyvatel, Luhačovice zvítězily mezi obcemi od 1501 do 15.000 obyvatel, Rymice v kategorii obcí do 1500 obyvatel a Bořenovice mezi malými obcemi s maximálně 500 obyvateli.

V kraji je nyní přes 14.000 barevných kontejnerů, což je o 100 procent více než před deseti lety. Nejvíce je nádob na plasty a sklo. Jedno stanoviště nádob na separovaný sběr připadá na 150 obyvatel.

Oceněny byly také obce a města za třídění a sběr vysloužilých elektrozařízení. Ve svých kategoriích uspěly Uherské Hradiště, Staré Město, Buchlovice, Vigantice, Bratřejov a Bystřice pod Hostýnem.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí