zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

EasyJet chce létat stroji na elektrický pohon do dvaceti let

02.10.2017
Doprava
EasyJet chce létat stroji na elektrický pohon do dvaceti let

Britské nízkonákladové aerolinie easyJet podpoří plány vývoje komerčních osobních letadel poháněných elektrickými bateriemi místo konvenčních leteckých motorů. Do deseti až dvaceti let by chtěly tyto stroje zařadit do letů na krátké vzdálenosti.

Prototyp letounu bude vyvíjet americký start-up Wright Electric, kterému už se podařilo vyrobit dvoumístné letadlo na elektrický pohon. Dolet nového stroje má být 540 km a kapacita 220 cestujících.

Společnost EasyJet, o jejímž zapojení do projektu se hovoří už od letošního března, ho hodlá nasadit na zhruba 20 procent svých linek, a to z Londýna do Paříže, Bruselu, Amsterdamu, Kolína nad Rýnem, Glasgowa a Edinburghu.

Americká firma Wright Electric, která byla založena teprve před rokem, vyvíjí nové chemické složení baterií, aby byly lehčí než konvenční typy. Bude-li úspěšná, sníží se jak spotřeba paliva, tak emise a stroje budou mnohem tišší. Motory hodlá firma umístit dovnitř křídel, čímž posílí aerodynamiku letounu. Baterie chce instalovat do trupu letadla.

Letoun na elektrický pohon vyvíjela například i společnost Airbus, jejíž dvoumístný E-Fan přeletěl kanál La Manche v roce 2015. Nicméně usoudila, že dokud nebudou vyvinuty lehčí baterie, bude počítat s letadly na hybridní pohon.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí