zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Seminář představil FSC certifikaci jako účinný nástroj pro přípravu lesů na změny klimatu

04.10.2017
Les
Seminář představil FSC certifikaci jako účinný nástroj pro přípravu lesů na změny klimatu

Že je certifikace FSC jedním z platných nástrojů pro přizpůsobení lesů na probíhající klimatické změny, potvrdil včerejší odborný seminář organizovaný národní kanceláří FSC ČR v Mlýnhotelu Vílanec u Jihlavy. Podobně se již dříve vyjádřila také Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR. Na semináři vystoupili se svými příspěvky lesničtí experti i akademici, včetně docenta Jiřího Remeše z České zemědělské univerzity v Praze a docenta Petra Čermáka z brněnské Mendelovy univerzity. Ten ve svém příspěvku označil zvýšení druhové a prostorové pestrosti lesů, které je nedílnou součástí certifikace FSC, jako jedno z důležitých řešení pro přizpůsobení lesů klimatickým změnám. Prezentace Lesů města Zlín a jejich finančních výnosů pak ukázala, že FSC certifikace je přínosná nejen z environmentálního hlediska, ale má i ekonomické benefity a může zajišťovat vyšší výnosy z prodeje vytěženého dřeva.

Jak připravit lesy na klimatickou změnu a zároveň pomocí certifikace lépe zhodnotit vytěžené dřevo na trhu? To je hlavní téma podzimních seminářů, které pořádá česká kancelář mezinárodní organizace FSC. První z nich proběhl včera v Mlýnhotelu Vílanec u Jihlavy. Po skončení semináře následovala terénní exkurze přímo v jihlavských městských lesích, které dlouhodobě uplatňují přírodě blízké způsoby lesní správy. Právě přírodě blízké hospodaření, které prosazuje certifikace FSC, je považováno za jedno z důležitých opatření proti nepříznivým důsledkům klimatických změn na české lesy. To ve svém prohlášení uvedla dříve i Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR, když konstatovala, že ,,FSC tak může na rozdíl od jiných existujících nástrojů garantovat zlepšení stavu lesů a lépe je připravit na změny klimatu tak, jak to i odpovídá opatřením schváleným pro lesy v Národním akčním plánu adaptace na změnu klimatu...". Nutnost usilovat o vyšší druhovou a prostorovou bohatost lesů, které lze efektivně dosáhnout právě pomocí přírodě blízkého lesního hospodaření a tím zmírnit výskyt a dopady plošných kalamit, pak ve své přednášce označil za stěžejní i docent Petr Čermák.

Včerejší seminář organizace FSC ČR ale ukázal i konkrétní ekonomické výhody, které může mít lesní hospodaření v souladu se standardy FSC pro vlastníky lesních majetků. V prezentaci Marka Koutného, která byla založena na datech z certifikovaných lesů města Zlín, zaznělo například to, že na benefitech za FSC surovinu lze získat o 70 - 100 kč/m3 vyšší výnosy. FSC surovina je totiž u některých odběratelů v České republice finančně či jinak zvýhodňována ve srovnání s necertifikovaným dřevem. Pozitivní ekonomický přínos přírodě blízkého lesního hospodaření oproti tradiční holosečné těžbě v demonstračním objektu na Klokočné ukázala na semináři také studie Jiřího Remeše, Lukáše Bílka a Oty Švece z České zemědělské univerzity v Praze.

Po samotném semináři následovala diskuze o možnostech a rozsahu FSC certifikace státního lesního podniku. Na českém trhu je totiž FSC certifikovaného dřeva nedostatek a dřevozpracovatelé či nábytkářské firmy se kvůli tomu dostávají do existenčních problémů, které mohou dle Asociace českých nábytkářů vyústit až ve ztrátu práce pro čtyři tisíce jejich zaměstnanců. Řešením je částečná certifikace státních lesů systémem FSC. České státní lesy jsou totiž jediným českým vlastníkem lesa, jenž může adekvátní množství FSC suroviny efektivně zajistit (jde cca o 400 000 hektarů lesa). K tomu přispívá i skutečnost, že ředitel Lesů ČR již dříve potvrdil, že lesní majetky, které lze snadno a rychle certifikovat systémem FSC, již mají vytipované.

,,I následná exkurze v lesích města Jihlavy, kde hospodaří ukázkově bezholosečně, potvrdila, že řada českých lesních majetků se stará o lesy příkladně i v relativně komplikovaném kalamitním období. Certifikát odpovědného hospodařeni FSC jim pak může dát navíc příležitost využít velké poptávky po FSC dřevu a vylepšit tak odbyt dřeva, který v současné době není snadný," dodal ředitel FSC ČR Tomáš Duda.

Další z podzimních seminářů FSC se bude konat 14. listopadu na zámku Křtiny a zabývat se bude kromě dopadů klimatických změn na české lesy i tím, co může v budoucnu znamenat nedostatek FSC suroviny pro český dřevo-zpracovatelský trh.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí