zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kauza Monsanto Papers podrývá důvěryhodnost evropských agentur

13.10.2017
Zemědělství
Chemické látky
Šlendryján
Zdraví
Kauza Monsanto Papers podrývá důvěryhodnost evropských agentur

 Glyfosát - účinná látka mnoha přípravků proti plevelům je zemědělcům a zahrádkářům známá především díky herbicidu Roundup společnosti Monsanto.

Od roku 2015 je na seznamu potenciálních karcinogenů Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC).
Evropská komise navrhuje na základě posudků Evropské agentury pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropské agentury pro chemické látky (ECHA) znovu prodloužit povolení používání této látky v EU na dalších 10 let. Evropský Parlament i evropská veřejnost to odmítají, zatímco velké agrochemické korporace nasazují všechny síly, aby se tak stalo. Na žádost Sociálně-demokratické frakce uspořádal Evropský parlament veřejné slyšení na téma ,,Monsanto Papers a glyfosát". Je nutné prošetřit, jak velká průmyslová lobby ovlivňují evropské agentury.

Glyfosát je účinnou látkou v mnoha prostředcích na hubení plevele. Roundup uvedlo Monsanto na trh už v 70. letech. Od samého počátku společnost představovala pesticid jako neškodný pro lidské zdraví. V roce 2015 uveřejnila Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) studii označující glyfosát za pravděpodobně karcinogenní látku. Zjištění agentury pro bezpečnost potravin se dostalo do rozporu s tímto výsledkem, když agentura prohlásila, že Roundup neobsahuje rakovinotvorné látky. Po publikaci ,,Monsanto Papers" je ale otázka, do jaké míry jsou závěry EFSA nezávislé. "Celé části hodnocení rizik glyfosátu byly jen překopírovány za žádosti Monsanta. EFSA obhajovala copy/paste jako standardní praxi. Má v tom případě stanovisko EFSA vůbec nějakou váhu? Od počátku požaduji ustanovení parlamentní vyšetřovací komise, tohle jen potvrzuje oprávněnost mého požadavku. Česká republika bohužel stále autorizaci glyfosátu podporuje," komentoval situaci europoslanec za ČSSD a místopředseda Výboru pro životní prostředí (ENVI) Pavel Poc.

Za úplný zákaz používání glyfosátu se staví pouze ENVI. Evropský parlament nakonec jeho návrh odmítl, ale přijal společné stanovisko předkládající mnoho striktních omezení pro další používání tohoto pesticidu. Europoslanci zároveň vyzvali k nezávislému přezkumu celkové toxicity glyfosátu a požádali Komisi a úřad EFSA, aby okamžitě zveřejnily všechny vědecké důkazy o pozitivní klasifikaci glyfosátu. Komise se však odmítla společným doporučením řídit. Po jejím loňském rozhodnutí odložit rozhodnutí o povolení glyfosátu na neurčito, vypuklo mnoho veřejných protestů proti další autorizaci. Komise se pro nedostatek podpory od členských států, rozhodla prodloužit používání glyfosátu pouze do 15. prosince 2017. V tomto období rozhodne, zda prodlouží povolení dalšího používání. ,,Návrh na prodloužení povolení na dalších 10 let nemá podporu vědců, Evropského parlamentu, ani veřejnosti - ti všichni ve skutečnosti chtějí přesný opak. Evropská komise nemůže ignorovat ECI (evropskou občanskou iniciativu) a požadavek více než 1,3 milionu Evropanů. Výrobky na ochranu rostlin na bázi glyfosátu prostě nemají místo v moderním zemědělství," vysvětluje Poc stanovisko výboru. Poc ve své zprávě pro Komisi znovu důrazně vyzývá její členy, aby omezili nebo zakázali určitá specifická použití glyfosátu a to na základě usnesení přijatého parlamentem. To zůstává jedinou pozicí, která dokázala získat většinu a podporu dvou největších politických skupin.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí