zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pytláci v Africe se zaměřují na hrochy

22.10.2017
Příroda
Šlendryján
Pytláci v Africe se zaměřují na hrochy

Hrochům hrozí, že se stanou dalším africkým živočišným druhem na pokraji vyhubení, protože se pytláci zaměřují na jejich zuby coby náhražku za slonovinu. Obchod s hrošími zuby je legální a regulovaný, akademici z katedry biologie Hongkongské univerzity ale zjistili podstatný rozdíl mezi oficiálními africkými údaji o vývozu a údaji o asijském dovozu. To je dovedlo k závěru, že dochází k nelegálnímu pytlačení hrochů.

Hroší zuby jsou v Hongkongu značně ceněné. Tato enkláva pod čínskou správou nakupuje 90 procent hroších zubů vyvážených z Afriky, protože jsou trvanlivé, levnější než slonovina a snadno se z nich vyřezávají dekorativní předměty a další tretky, poznamenává zpravodajský server The Times.

Hroši jsou na seznamu ohrožených druhů. V subsaharské Africe jich žije odhadem 113.000 až 150.000. V Kongu už byla kdysi početná hroší populace vyhubena kvůli poptávce po jejich zubech a mase. A pod značným tlakem jsou také populace hrochů v Tanzanii a Ugandě, odkud pocházejí tři čtvrtiny vyvážených hroších produktů.

Poptávka po hroších zubech prudce stoupla, když byl v roce 1989 vyhlášen zákaz mezinárodního obchodu se slonovinou. Úměrně tomu, jak sílí snahy na ochranu slonů před pytláctvím a zostřují se opatření proti obchodu se slonovinou, se mnozí obávají, že se méně chránění hroši stanou novou obětí neustálé poprávky po africkém "bílém zlatě".

Hroši patří mezi nejnebezpečnější zvířata v Africe, kde ročně zabijí zhruba 3000 lidí. Jsou krajně agresivní a teritoriální, mají ostré zuby a průměrně váží 1,4 tuny. Vzhledem k rostoucímu počtu lidí a sílící konkurenci v boji o skrovné zdroje se hroši čím dál tím častěji dostávají do kontaktu s lidmi.

Vědci, kteří svá zjištění zveřejnili v časopise African Journal of Ecology, přišli na to, že deklarované množství hroších zubů dovezených do Hongkongu se "podstatně liší" od množství uvedeného v oficiálním vývozu z Tanzanie a Ugandy.

Zjištěný rozdíl činil zhruba 14 tun, což odpovídá asi 2700 zabitým hrochům, tedy dvěma procentům světové populace. Autoři studie Alexandra Anderssonová a Luke Gibson vyzvali Hongkong, aby pečlivěji kontroloval dovozní povolení.

"Tento obrovský rozdíl v obchodních údajích podkopává opatření zavedená na regulaci obchodu s hrošími zuby a ohrožuje přežití hroší populace v Africe," uvedli autoři.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí