zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Země EU se shodly, jak snižovat emise v sektorech bez povolenek

24.10.2017
Firma
Ovzduší
Země EU se shodly, jak snižovat emise v sektorech bez povolenek

Členské země Evropské unie se shodly na tom, jak si mezi sebou rozdělí snižování emisí skleníkových plynů v oblastech, které nejsou kryty systémem obchodování s emisními povolenkami (ETS). Na okraj dnešního jednání ministrů životního prostředí EU to oznámilo estonské předsednictví unie.

Věc umožní unii jako celku dosáhnout cíle snížit do roku 2030 veškeré emise o 40 procent ve srovnání s hodnotami roku 1990, a tedy dodržet závazky plynoucí z pařížské dohody o ochraně klimatu. Týká se to snižování emisí v dopravě s výjimkou letecké, dále ve stavebnictví, v zemědělství (kromě emisí CO2), nakládání s odpady či využívání půdy.
Systém povolenek ETS se používá v odvětvích jako je energetika či velké průmyslové podniky.

Pro Českou republiku bude platit, že by do roku 2030 měla snížit emise o 14 procent proti úrovni roku 2005. Například Německo by mělo tyto emise snížit o 38 procent, cíle jsou stanoveny s ohledem na výši hrubého domácího produktu na hlavu.

"Naše budovy, doprava, kterou používáme každé ráno, a odpady, které vyprodukujeme, to vše má skutečný dopad na životní prostředí. Z těchto sektorů pochází v Evropské unii 60 procent emisí. Je třeba konat," uvedl v tiskové zprávě ministr životního prostředí předsednického Estonska Siim Kiisler.

Státy mají zajistit, že dodrží trvalé snižování emisí v celém období. Začátek pomyslné křivky je stanoven na rok 2020 a bude založen na průměru emisních hodnot mezi roky 2016 a 2018. V roce 2020 by to měla být nejnovější dostupná sada vstupních údajů. V systému je zabudována rezerva pro chudší členské země.

O konečné podobě mechanismu nyní budou členské země vyjednávat s Evropským parlamentem, který svou vlastní pozici k návrhu Evropské komise z loňského roku přijal letos v červnu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí