zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Firma uváděla na český trh nebezpečné chemikálie bez informací, jak s nimi nakládat. Inspektoři jí uložili pokutu 200 tisíc korun

23.10.2017
Firma
Chemické látky
Šlendryján
Firma uváděla na český trh nebezpečné chemikálie bez informací, jak s nimi nakládat. Inspektoři jí uložili pokutu 200 tisíc korun

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) v Hradci Králové uložili pokutu 200 tisíc korun distributorovi chemikálií společnosti DONAUCHEM s.r.o. Firma v letech 2014 až 2016 uvedla na trh celkem 4334 tun nebezpečných chemických látek vyrobených v Rakousku a Česku (kyseliny chlorovodíkovou, dusičnou, sírovou a hydroxid draselný), aniž by k nim svým odběratelům poskytla řádně zpracované bezpečnostní listy, což jí ukládá chemická legislativa.

Firma látky dodávala například do úpraven vody nebo dalších chemických podniků na Pardubicku.,,U bezpečnostních listů chyběly takzvané scénáře expozice, což jsou klíčové dokumenty, které informují odběratele, jak s chemickými látkami po celou dobu jejich životnosti bezpečně nakládat. U chemikálií dodávaných bez těchto náležitostí vzrůstá riziko, že bude poškozeno životního prostředí nebo dokonce i zdraví lidí, kteří s těmito látkami pracují," vysvětlil možné důsledky porušování chemické legislativy ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss.

Firma se proti pokutě uložené inspektory ČIŽP odvolala, Ministerstvo životního prostředí však její odvolání zamítlo a pokutu v plné výši potvrdilo.

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí