zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Okolo Brněnské přehrady byl vyhlášen Lesnický park

28.10.2017
Les
Okolo Brněnské přehrady byl vyhlášen Lesnický park

V pátek 27. října vyhlásil státní podnik Lesy České republiky Lesnický park Podkomorské lesy, který kopíruje po obou stranách Brněnské přehrady hranice stejnojmenného přírodního parku.

Po lesnických parcích na Křivoklátu, Bezdězu či ve Křtinách se u nás jedná o již čtvrtý lesnický park. Jeho rozloha je 2 200 hektarů a rostou na něm až dvě stě let staré duby, buky a lípy.

"Lesnické parky jsou ukázkovým příkladem souladu hospodaření v lesích ohleduplností k přírodě i k lidem a myslím si, že lesy v okolí brněnské přehrady jsou ideální lokalitou pro tento záměr. Udržení lesů v dobré kondici je také důležité jak z ekonomického tak i ekologického důvodu, například s ohledem na zadržování vody v krajině či předcházení problémům s kůrovcem. Věřím, že lesnický park bude přínosem i pro aktivity lesní pedagogiky, kterému se Lesy České republiky aktivně věnují", řekl v úvodním proslovu Miroslav Kubásek, radní Jihomoravského kraje.

"V porostech u Brněnské přehrady se tradičně lesnicky hospodaří, a protože lesy bezprostředně přiléhají k Brnu, hodně je vyhledává i veřejnost. Začlenění této lokality do sítě lesnických parků je tedy přirozené," doplnil Daniel Szórád, generální ředitel Lesů ČR.

V podmínkách Podkomorských lesů by měl lesnický park sloužit zejména k souladu lesnického hospodaření a udržitelného turismu, myslivosti a zájmů veřejnosti. Lokalita je kromě lesnictví významná kulturně a historicky. V tamější rezervaci Jelení žlíbek je od roku 1979 chráněn 120 až 200 let starý bukový porost s přirozeně dožívajícími staletými stromy a nově rašícími mladými stromky. V lesích se nachází původně zeměpanský hrad Veveří založený v roce 1050 a mezi Ostrovačicemi a Brnem se odehrává také děj Pohádky máje od Viléma Mrštíka.

"Lesnický park umožní srovnání trvale udržitelného a přírodě blízkého hospodaření. Bude využíván při projektech zaměřených na trvale udržitelné hospodaření v krajině, zejména v rámci mezinárodní sítě modelových lesů," uvedl Dalibor Šafařík, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR v Brně. Hovořil dále o šetrných výrobních technologiích využitých při lesnickém hospodaření v parku v zájmu zachování přírodní, krajinné a kulturní hodnoty území. Podnik bude informovat o parku také v nedávno otevřeném Centru lesní pedagogiky na krajském ředitelství Brno. Odtud bude vedena i administrativa.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí