zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nejatraktivnější zemí pro investice do obnovitelných zdrojů energie zůstává Čína. Česko v TOP 40 chybí

06.11.2017
Energie
Nejatraktivnější zemí pro investice do obnovitelných zdrojů energie zůstává Čína. Česko v TOP 40 chybí

Podle říjnového žebříčku atraktivnosti zemí pro investice do obnovitelných zdrojů (Renewable energy country attractiveness index, RECAI), který pravidelně sestavuje poradenská společnost EY, zůstává světovou jedničkou i nadále Čína. Ta již v květnu letošního roku v čele indexu čítajícího 40 zemí vystřídala Spojené státy, kde situaci nepříznivě ovlivňují kroky prezidentské administrativy, která omezuje opatření v oblasti boje proti klimatickým změnám. Kromě toho je rozvoj fotovoltaického průmyslu v USA zpomalen sporem ohledně dovozních cen solárních panelů.

,,Nejnovější index jasně ukazuje, jak přemýšlejí a co reálně v oblasti využití zelené energie podnikají světové velmoci," říká Blahoslav Němeček, Associate Partner společnosti EY pro energetiku. ,,Je stále zřejmější, že se éra tradičních energetických modelů blíží ke konci, a tak jednotlivé země soupeří o co nejlepší pozici v odvětví čistých energií. Ve většině zemí dominují solární a větrné elektrárny jako v tuto chvíli nejlevnější technologie pro výrobu elektřiny."

,,V České republice bohužel obnovitelné zdroje, a především fotovoltaika, evokují v lidech spíše negativní reakci spojenou s náklady na jejich podporu z doby jejich boomu v letech 2009 a 2010. I přes tuto zkušenost nemá cenu zavírat oči před technologickým pokrokem a celkově novými trendy podpořenými digitalizací všeho kolem nás. Už nějakou dobu neplatí, že obnovitelné zdroje potřebují ke své existenci masivní podporu," vysvětluje Blahoslav Němeček.

Hlavní zjištění Indexu atraktivity zemí pro obnovitelné zdroje:

? Čína obhájila prvenství v indexu poradenské společnosti EY, který hodnotí atraktivnost zemí pro investory do obnovitelných zdrojů energie (OZE)

? Někdejší jednička indexu Spojené státy americké jsou na třetím místě, nadále pociťují novou politiku prezidenta Trumpa

? Pro investory jsou čím dál zajímavější blízkovýchodní a severoafrické státy, především díky nově uzavřeným dohodám o velikosti víc než pět Gigawatt

? Česká republika se do TOP 40 zemí světa opět nedostala

Poradenská společnost EY hledá v souvislosti s výzvou, kterou změna energetické koncepce a nástupu obnovitelných zdrojů znamená, řešení pro budoucnost, a proto je partnerem Smart Energy Hackathonu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí