zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Z pramene u Aše přestala téct oblíbená minerálka

05.11.2017
Voda
Šlendryján
Z pramene u Aše přestala téct oblíbená minerálka

Z vývěru v Dolních Pasekách u Aše přestal z neznámých důvodů vytékat minerální pramen. Pavilon oblíbené minerální vody je uzavřen, snahy města pramen opět zprovoznit byly zatím neúspěšné. Kdy bude minerálka veřejnosti znovu k dispozici, nelze zatím odhadnout. informoval v tiskové zprávě mluvčí ašské radnice Milan Vrbata.

"Dosavadní pokusy o zprovoznění pramene nebyly úspěšné ani po rozebrání a vyčištění systému jímání. Bylo rozhodnuto neprovádět v tuto chvíli rozsáhlejší stavební úpravy či hydrologický průzkum a počká se na jaro," uvedl Vrbata.

V posledních letech vydatnost pramene značně kolísala. Podobná situace nastala například už v roce 2015, kdy se voda v prameni také ztratila. Po nějakém čase se pramen samovolně obnovil. Jindy se zase chuť minerálky výrazně změnila kvůli jejímu naředění. "Po čase se minerálka vrátila k chuti do období před naředěním, které bylo podle všeho způsobeno přírodními vlivy," doplnil Vrbata.

Ašská radnice do pavilonu pramene a jeho okolí v uplynulých letech investovala přes 600.000 korun. Pavilon má nově natřenou fasádu, dveře a okna a je vymalovaný. Opravena byla i technologie jímání a odtoku minerálky. V okolí vznikly nové cesty, parkoviště, lávka přes potok a dřevěný altán

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí