zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Inspektoři letos zkontrolovali 99 malých vodních elektráren, 13 jich porušilo zákon

10.11.2017
Šlendryján
Vodní energie
Inspektoři letos zkontrolovali 99 malých vodních elektráren, 13 jich porušilo zákon

Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany vod provedli letos (do 20. 10. 2017) kontroly 99 malých vodních elektráren (MVE) zaměřené především na dodržování minimálních zůstatkových průtoků ve vodních tocích. U 13 MVE (cca 13 % ze všech kontrolovaných) zjistili porušení vodního zákona.

,,Oproti roku 2016, kdy zákon porušilo 18 % kontrolovaných elektráren, se tedy situace o něco zlepšila. Podíl na tom mají jak pravidelné kontroly ČIŽP, tak i lepší kázeň provozovatelů elektráren. V neposlední řadě ke zlepšení situace přispělo i příznivější počasí s více srážkami než v předchozím roce," zhodnotil Erik Geuss, ředitel ČIŽP.

Nejčastějším zjištěným prohřeškem provozovatelů malých vodních elektráren bylo letos opět nedodržení stanoveného minimálního zůstatkového průtoku. ,,Nerespektování podmínek pro odběr vod může způsobit dočasné nebo i trvalé poškození fauny a flóry vázané na vodní prostředí. V krajním případě může dojít až ke snížení samočisticích schopností řek," vysvětlil Geuss.

Za pochybení zjištěná v roce 2017 inspektoři ČIŽP zatím zahájili 6 správních řízení. Z toho tři pokuty v celkové výši 30 tisíc korun už nabyly právní moci. U dalších 7 letošních případů se správní řízení připravují.

V letošním roce navíc nabyly právní moci další 4 pokuty z roku 2016 v celkové výši 235 tisíc korun. Souhrnná výše pokut, které nabyly právní moci v roce 2017, tedy po sečtení činí 265 tisíc korun.

Nejvyšší pokuty, které nabyly právní moci v roce 2017:

R.A. - ZNOJMO s.r.o. - pokuta 80 tisíc korun
Provozovatel malé vodní elektrárny P2 na řece Ploučnici v Děčíně-Březinách provozoval elektrárnu i při nízkých stavech vody a nezachoval tak minimální zůstatkový průtok.

Kočka Martin - pokuta 80 tisíc korun
Provozovatel malé vodní elektrárny na řece Svitavě v Letovicích na Blanensku porušil podmínky manipulačního řádu - při provozu elektrárny nezachoval minimální zůstatkový průtok.

Vodní elektrárny Ploučnice s.r.o. - pokuta 55 tisíc korun
Provozovatel malé vodní elektrárny P3 na řece Ploučnici v Děčíně-Březinách porušil podmínky manipulačního řádu elektrárny - při nízkých stavech vody ve vodním toku nezastavil provoz MVE a nezachoval tak minimální zůstatkový průtok.

Prezentace ke stažení

Zdroj: ČIŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí