zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Evropská komise zveřejní, jak chce podpořit výrobu elektromobilů

13.11.2017
Ekologická auta
Evropská komise zveřejní, jak chce podpořit výrobu elektromobilů

Evropská komise chce evropské automobilky přimět k větší výrobě elektromobilů a nízkouhlíkových automobilů. Konkrétní plány, předpokládající pro automobilky určitou úroveň podílu takových aut a dodávek v jejich nabídce do roku 2030, dnes zveřejní místopředseda komise pro energetickou unii Maroš Šefčovič a komisařka pro dopravu Violeta Bulcová.

Komise představí mechanismus předpokládající, že podíl "čistých" nově registrovaných automobilů v nabídce každého výrobce bude muset od roku 2022 sledovat určitou trajektorii danou kontrolními body v letech 2025 a 2030. Pokud se výrobci podaří tyto hodnoty překonat, získá za to úlevu v povinnosti týkající se závazků snižování emisí.

O konkrétní výši podílu bezuhlíkových aut ve flotilách výrobců dnes bude komise ještě jednat. Média, například v Německu, ale spekulují o tom, že by v roce 2025 mělo 15 procent flotily každého výrobce produkovat méně než 50 gramů oxidu uhličitého na kilometr a v roce 2030 by to mělo být 30 procent.

Komise by dnes také měla přijít s návrhy posilujícími nákupy "čistých" aut například městy či veřejnou správou. Podpořit chce také budování potřebné infrastruktury tak, aby majitelé elektromobilů a dalších moderních vozů nebyli při jejich používáni omezováni.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí