zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve Lhenicích zlikvidovali 770 tun odpadů, část byla nebezpečná

21.11.2017
Odpady
Sanace, staré zátěže
Ve Lhenicích zlikvidovali 770 tun odpadů, část byla nebezpečná

Asi 770 tun odpadů, z nich větší část byla nebezpečná, zmizelo z bývalého areálu společnosti ACHP Lhenice na Prachaticku. Skončila tak první etapa odstraňování těchto pevných a kapalných odpadů, náklady byly téměř 25 milionů Kč. Ve druhé etapě bude nutné odstranit 5500 tun kontaminované zeminy, což bude stát 38 milionů Kč. ČTK to dnes řekla starostka Lhenic Marie Kabátová (BEZPP). V ČR jsou podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) podobných areálů desítky.

Ze lhenického areálu bylo letos odklizeno 770 tun odpadů, z toho 730 tun byly odpady nebezpečné. Kvůli skládce hrozila obci podle starostky ekologická katastrofa. Společnost, která tam odpady v 90. letech navezla k odborné likvidaci, zkrachovala a tuny nebezpečných látek zůstaly.

"Lidé jsou rádi, že se odpad odvezl a že mohou žít v klidu. To nebezpečí, že by mohlo začít hořet nebo by sem přišli vandalové, kteří by tady vylili ty transformátorové oleje, pro mě vždycky bylo hrozně stresující, protože si neumím představit, co by nastalo. Asi bychom museli evakuovat obec. Spadl velký kámen ze srdce a můžeme všichni lehce spát," řekla Kabátová s tím, že při požáru by hrozily výbuchy.

Náklady činily téměř 25 milionů korun, z toho 19,6 milionu byla dotace od Státního fondu životního prostředí, 2,5 milionu dal Jihočeský kraj. Obec si vzala bezúročnou půjčku pět milionů od Státního fondu životního prostředí, bude ji splácet deset let. Sanace bude pokračovat likvidací 5500 tun kontaminované zeminy za 38 milionů, začít by se podle Kabátové mohlo v polovině roku 2018.

"Po České republice jsou desítky, možná stovky takových areálů, opuštěných, zapomenutých, kde je nejenom hrozba pro životní prostředí, ale kolikrát i pro zdraví. My jsme zatím zlikvidovali sedm takových zátěží, což stálo 70 milionů, na dalších se pracuje," řekl ČTK Brabec. Přes 30 milionů bude stát sanace laguny kalů ve Vratimově na Ostravsku.

V Milevsku na Písecku začala letos v září sanace kontaminované zeminy v někdejší obalovně firmy Strabag z 80. let 20. století. Náklady budou podle krajského radního Pavla Hrocha (Jihočeši 2012) lehce pod sto milionů.

Na konci 90. let se bývalé lhenické zemědělské družstvo stalo místem pro likvidaci stavebních odpadů a zemin obsahujících vysoce jedovaté persistentní organické polutanty - látky, které dlouhodobě zůstávají v prostředí. Firma Enviro Technology Today navezla do areálu zeminy s polychlorovanými bifenyly ze sanované obalovny živičných směsí v Milevsku, transformátorové oleje i transformátory a kondenzátory. Když pár let poté vstoupila do konkurzu, nechala část odpadů i na otevřeném prostranství.

Areál vlastní městys, dvě třetiny pozemků patří soukromým majitelům, třetina státu. V budoucnu by zde měl být areál technických služeb.

Václav Koblenc

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí