zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pražští lesníci prodávají vánoční jedličky v květináčích

19.11.2017
Les
Pražští lesníci prodávají vánoční jedličky v květináčích

Od minulého týdne dne si mohou Pražané koupit vánoční jedličku v květináči. Příspěvková organizace Lesy hlavního města připravila celkem 250 stromků jedle bělokoré, které budou na jaře vhodné k vysazení do zahrady nebo lesa. ČTK o tom informovala tisková mluvčí organizace Petra Fišerová. Půlmetrovou jedličku za 100 korun prodávají Lesy na sedmi místech, v Zahradnictví Ďáblice, v ekocentru Prales a u hájoven v Divoké Šárce, v Hostivařském lesoparku, Kunratickém lese, Čimickém a Chuchelském háji.

Při dodržení správných podmínek, pomalé teplotní aklimatizaci, dostatečném zalévání a zajištění vzdušené vlhkosti, by mohly jedličky sloužit i po Vánocích. "A protože se nejedná o standardní vánoční jehličnany pěstované právě a pouze pro vánoční období, nýbrž o stromky běžně pěstované pro výsadby v krajině, měly by posléze úspěšně zvládnout i přesun do země na zahradě nebo v lese," uvedla Fišerová s tím, že návod, jak se o stromek správně starat, dostane kupují při pořízení jedličky.

Stromky, které jsou z lesní školky ve Staré Boleslavi, by mohly vytvořit novou část Kunratického lesa. Lesy hlavního města zde plánují uspořádat 7. dubna 2018 společné vysazování vánočních jedliček. Inspirací byl lesníkům projekt Vánoční stromky zpátky do lesa, který od roku 1998 realizuje brněnský Ekologický institut Veronica.

Výsadbou sazenic jedle bělokoré se Lesy snaží vrátit tento druh do české přírody, ve které byl dříve nejhojnějším jehličnanem. Ve 20. století vymizel kvůli nevhodnému způsobu hospodaření v lesích, vysoušení krajiny nebo průmyslovému znečištění. Letos na jaře Lesy hlavního města vysadili do pražských lesů přes 8000 mladých jedlí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí