zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Radnice ve Šternberku lidem rozdá téměř 500 košů na bioodpad

26.11.2017
Obec, město
Bioodpady
Radnice ve Šternberku lidem rozdá téměř 500 košů na bioodpad

Pět stovek plastových košů na bioodpad z kuchyní rozdá obyvatelům radnice ve Šternberku na Olomoucku, aby zvýšila množství biologicky rozložitelného odpadu, který končí ve speciálních kontejnerech. V případě většího zájmu budou další koše pořízeny v příštím roce, řekla ČTK mluvčí radnice Irena Černocká.

"Biologicky rozložitelný odpad z kuchyně patří mezi cenný organický materiál a je škoda, aby skončil ve směsném odpadu, který navíc kvůli organickému odpadu často zapáchá," uvedla Černocká. Plastový koš má objem osm litrů a lze do něj ukládat kuchyňské rostlinné zbytky, které poté lidé můžou pohodlně odnést do nejbližší popelnice či kontejneru na bioodpad. "Ke koši si lze dokoupit sáčky z kompostovaného plastu nebo papíru," dodala Černocká.

Radnice ve Šternberku buduje systém sběru biologicky rozložitelného odpadu od roku 2013. S pomocí dotací do něj investovala 1,6 milionu korun, za které bylo občanům poskytnuto 1700 nádob na bioodpad. O kontejnery měli zájem hlavně majitelé rodinných domů, zahrádkáři a obyvatelé bytových domů.

Šternberk zároveň postavil vlastní kompostárnu, ve které zpracovává rostlinné zbytky z celého města. Kompostárna stála 13,5 milionu korun, z toho náklady v hodnotě 11 milionů korun pokryla dotace EU. I díky třídění komunálního odpadu šternberská radnice nemusí zvyšovat poplatek za jeho sběr a likvidaci. Letos byl 550 korun za obyvatele, což je stejná částka jako loni.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí